2015 Turizm Trendleri

2015 Yılı Seyahat Sektörü Trendleri

Tatil için para biriktirme ve belirli hizmetlerin ücretleri konusunda bir süredir yazıyoruz. Fakat 2014 yılının tatil sezonu neredeyse bitiyor (seyahat sezonu ise asla bitmez!). Peki gelecek yıl için beklentimiz ne olmalı? Fiyatlar aynı mı kalacak yoksa fırlayacak mı?

Carlson Wagonlit Travel (CWT) ve Global Business Travel Association geçtiğimiz günlerde bu konuyu düşünmekten daha fazlasını yapıp, The 2015 Global Travel Price Outlook [1] adıyla bir rapor yayınladı. Rapor genel hatlarıyla 2015 yılında seyahat sektörünün durumu konusunda detaylı tahminleri içeriyor.

Karşılaştırmaların daha rahat yapılabilmesi için sonuçlar hava taşımacılığı, konaklama hizmetleri, kara ulaşımı ve toplantı&organizasyon şeklinde sınıflandırılmış.

tourism trends 2015

Öyleyse seyahat sektörünün yakın geleceğine birlikte göz atalım.

2015 Yılında Küresel Seyahat ve Turizm Harcamaları 

Rapora göre 2015 yılında küresel seyahat ve turizm harcamaları %8.6 artacak ve bu artış ağırlıklı olarak Çin, Hindistan ve Brezilya gibi gelşmekte olan ekonomilere bağlı olacak. Ancak var olan güçlü ekonomilerin de bu artışa önemli bir katkı sağlayacağı düşünülüyor.

Hava Taşımacılığı

2015 yılı boyunca hava taşımacılığı ücretlerinin %2.2 artması bekleniyor. Artış ise genel olarak artan talep, olumlu maliyet yapıları ve sektörün büyüme hızının düşüklüğünden kaynaklanıyor.

Sonuçlar gösteriyor ki hava taşımacılığı ücretleri en fazla Latin Amerika’da (%3.5), en az ise Avrupa ve Orta Doğu’da artacak (1%).

Otel Odaları

Artan talep ve küresel oda kapasitesinin artış hızının düşük olması nedeniyle 2015 yılında otel odası fiyatlarının %2.6 artacağı düşünülüyor.

Hava taşımacılığında olduğu gibi bu artışa %6.3 ile Latin Amerika ülkeleri liderlik ederken, Avrupa ve Orta Doğu’nun otel odası fiyatlarındaki artıştan etkilenmesi beklenmiyor (%1).

Kara Ulaşımı

İkinci el araç fiyatlarının dünya çapında düşmesi ve halihazırda var olan kara ulaşımı hizmetlerinin doygun durumda olması 2015 kara ulaşımı fiyatlarının sabit seyredeceğini gösteriyor.

Fakat diğer kalemlerde olduğu gibi yine Latin Amerika’da %2’lik bir artış öngörülüyor.

Toplantı ve Organizasyonlar

2015 yılı içerisinde toplantı ve organizasyon sayısının artmasını beklenirken, Avrupa ve Orta Doğu’da katılımcı başına düşen harcamanın %5 azalması bekleniyor. Diğer yandan, Latin Amerika ülkelerinde bu harcamanın %8.5 artacağı öngörülüyor.

Rapora göre 2015 yılında daha çok yurt içi toplantılar gerçekleşecek ve rezervasyon süreleri daha kısa olacak. Bu durumdan en büyük karı elde edecek olan işletmelerse toplantı olanağı da sunan orta fiyat ölçekli oteller.

Raporun tamamı için lütfen tıklayınız.

Kaynaklar

1. http://www.carlsonwagonlit.com/export/sites/cwt/en/global/insights/global-forecast-2015/pdf/2015-CWT-GBTA-travel-forecast.pdf

Leave a reply

Your email address will not be published.

two × 1 =

  • 1
 
 

Dünyanın En Cana Yakın ve En Soğuk Şehirleri

Şehirler çoğunlukla kültürleri, tarihleri ya da doğal güzellikleri için ziyarert edilir. Bazı insanlar gittiği şehirle duygusal bir bağ kurarken, bazıları ise yalnızca halk turistl[...]

  • 0
 
 

Basın Özgürlüğünde Lider 10 Ülke

Gündem “twitter yasağı” bugünlerde. Şu ana kadar youtube olsun, richarddawkins.net olsun hep kapatılmıştı zaman zaman fakat hiç birisinde tüm alternatif yollar dahil topyekûn bir y[...]