Turizme Dair 16 İlginçlik

Turizme Dair 16 İlginçlik

Turizm, dünyanın tamamını ilgilendiren, gıda gibi, sağlık gibi sonu asla gelmeyecek olan sektörlerden, çünkü tarih boyunca insanlar çeşitli sebeplerle yer değiştirdiler ve duracak gibi de görünmüyorlar. Bugün sizlerle turizme dair ilginç bulduğumuz ve ilginizi çekeceğine inandığımız bazı gerçekleri paylaşmak istiyoruz. Bazı rakamlar öyle inanılmaz ki (Barney Stinson görse “legen… wait for it… DARY!!!” derdi, o derece), bu yazımızı ‘Seyahat Efsaneleri’ bölümünde yayınlamaya karar verdik. Buyrun başlayalım…

1. Türkiye’deki kruvaziyer (cruise ship) limanları alfabetik sırayla Alanya, Antalya, Bodrum, Çanakkale, Çeşme, Dikili, Fethiye, Güllük, İstanbul, İzmir, Kuşadası, Marmaris, Samsun, Trabzon şehirlerinde bulunmaktadır.

Turizme Dair İlginçlikler

2. Her şey dahil konsepti 1970’lerde Karayiplerde başladı. Bu sistemin amacı, maliyeti düşürmenin yanı sıra tropikal destinasyonlardaki lüks tatil olanaklarını arttırmaktı.

3. Dünyanın en büyük oteli 30’ar katlık 4 bloktan oluşan ve tam 7500 odası bulunan Izmailovo Hotel’dir. Moskova, Rusya’da bulunan otelin inşaası, 1980  Yaz Olimpiyatlarına yetiştirebilmesi amacıyla 1979 yılında tamamlanmıştır.

4. Dünyanın bilinen en ucuz oteli Kamboçya’nın Siem Reap bölgesindeki Garden Village Guesthouse’tır. Çalı ve bambulardan yapılmış 3’er duvarı bulunan odaların çatıları da çalılardan oluşmaktadır. Gecelik fiyatı ise sadece 1 Dolar!

5. Dünyanın en pahalı otel odası İsviçre’deki President Wilson Hotel’de bulunan ‘The Royal Penthouse Suite’ isimli odadır. Odanın bir gecelik fiyatı olan 65.000$, Türkiye’de asgari ücretle çalışan bir kişinin yaklaşık  14 yıllık gelirine eşittir.

6. Dünyanın en büyük otel odası (süiti demeliyiz belki de) 4.134 m² ile Grand Hills Hotel, Beyrut, Lübnan’da bulunuyor. The Royal Residence adı verilen odanın fiyatı olan 48.000$, Türkiye’de yaklaşık 11 yıllık asgari ücrete denk geliyor.

7. Dünyanın en küçük otel odası Danimarka’nın Kopenhag şehrinde bulunan ‘Central Hotel’de’ yer almaktadır. 2.5m x 3m boyutları olan odada çift kişilik bir yatak, küçücük bir banyo ve tuvalet, bir kaç dolap ve bir adet TV bulunmaktadır. Odanın fiyatı ise gecelik tam 170 Euro!

Turizme Dair İlginçlikler

Nisiyama Onsen Keiunkan

8. Dünyanın hala çalışmakta olan en eski oteli, Japonya’nın Yamanashi bölgesindeki Nisiyama Onsen Keiunkan isimli oteldir. MS 705 yılından beri (1309 yıldır) hizmet vermekte olan otel kuruluşundan bu yana 52 farklı işletmeci tarafından işletilmiştir. Otel, dünyanın en eski şirketleri sıralamasında da Japon inşaat şirketi Kongō Gumi’den sonra (kuruluş tarihi MS 508) ikincidir.

9. Dünyanın bilinen en pahalı paket turu 1,5 Milyon Dolar ücret ile 962 adet UNESCO Dünya Mirası’nı ve 150 kadar ülkeyi kapsamaktadır. Turu düzenleyen şirket ise Londra’da bulunmaktadır. Yaz tatiliniz için ayda kenara 100 TL para koyarsanız, 2875 yıl sonunda bu turu satın alabilirsiniz!

10. Dünyanın en çok turist çeken ülkesi 2012 verilerine göre 83,000,000 turist ile Fransa’dır. Aynı yıl Türkiye 35,700,000 turist ile kendine 6. sırada yer bulmuştur.

11. Dünyanın en az turist çeken ülkesi ise 2011 verilerine göre Pasifik Okyanusu’nda, Papua Yeni Gine dolaylarında bulunan Nauru. Ülkeye yılda yalnızca 200 kadar turist giriş yapıyor ve bu rakam Türkiye’ye gelen turist sayısının yüzde 0,001’inden daha az.

Turizme Dair İlginçlikler

Nauru Cumhuriyeti… Evet, tamamı!

12. Dünyanın en uzun sahil şeridine sahip olan ülke 202.080 km ile Kanada’dır. Bu rakam, Türkiye’nin sahil şeridi uzunluğu olan 8,333 km’den yaklaşık 25 kat daha fazladır.

13. Dünyanın en kısa sahil şeridine sahip olan ülke ise 4,1 km ile Monako Krallığı’dır. Türkiye’nin kilometre bazında sahil şeridi bu rakamın yaklaşık 2032 katı kadar.

14. Bilinen ilk tur operatörü Avusturalya doğumlu olup İngiltere’de yaşamış olan Thomas Cook’tur. Thomas Cook, 1841 yılında marangozluğu bırakmış ve 20 km’lik bir mesafedeki festivale 571 kişiyi götürerek bilinen ilk turizm hamlesini yapmıştır.

15. Dünyada en çok AVM’nin bulunduğu ülke 46,990 AVM ile Amerika Birleşik Devletleri’dir. Bu rakam Türkiye’de bulunan AVM sayısı olan 299’un 157 katına eşittir.

16. Dünyanın en büyük AVM’si 892,000 m²’lik alanı ve 2350 dükkanlık kapasitesiyle New South China Mall’dır. AVM Çin Halk Cumhuriyeti’nin Dongguan şehrindedir. Fakat söylenene göre dükkanların çoğu boş kalmıştır.

Bugünlük sizlerle paylaşacağımız rakamlar bunlar, umuyoruz ki sizlerin de ilgisini çekmiştir. Eklemek istediğiniz bir şey mi var? Yorum yazın ya da iletişim bölümümüzden bize ulaşın!

Leave a reply

Your email address will not be published.

four × 3 =

  • 0
 
 

IATA Hava Yolcusu Analiz Raporu (9/14)

Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği (IATA) geçtiğimiz günlerde Ekim 2014 dönemine ait hava yolcusu verilerinin analizi tamamladı. IATA tarafından sunulan raporda hava yolcusu ha[...]

  • 0
 
 

2014'ün En İyi 5 Havayolu

Farnborough İngiltere'nin güneyinde, Londra'nın batısında küçük bir kasaba. Küçük olmasına aldanmayın, bu kasabada iki yılda bir düzenlenen çok önemli bir organizasyon var, "Farnbo[...]