EcoTripSoS - Ücretsiz Konaklama Rehberi

Ücretsiz Konaklama Mı? Ne Diyorsunuz?

Seyahat etmek istiyoruz fakat otellerin yüksek oda fiyatları bizi ürkütüyor. Tabi ki böyle bir durumda seyahat planlarımızı hızla iptal ediyoruz, değil mi? Eğer bu soruya “Evet” cevabını veriyorsanız bu makalenin fikrinizi değiştireceğini garanti ediyoruz.

Fakat nasıl? Otel odası fiyatları belli, gizlice kalacak halimiz de yok, tanrı misafiri kavramı ortadan kaybolalı uzun yıllar olmuş, ne yaparız da hiçbir ücret ödemeden konaklama işinin altından kalkarız? Aslında çok kolay, tek yapmanız gereken dünyanın aslında halen o kadar da bozulmuş bir yer olmadığı gerçeğini gözümüze sokan internet gruplarına üye olmak.

Evet, yanlış okumadınız. Haberlerde her gün izlediğimiz cinayet, hırsızlık vb. haberlere rağmen dünya aslında hala güzel bir yer. Nereden mi biliyoruz? Çünkü sınırsız iletişim olanaklarıyla internet, seyahat etmek isteyen ama ucuza seyahat etmek isteyen yardımseverleri de bir araya getiriyor. Kısıtlı bütçeyle seyahat eden insanların karşılıklı yardımlaşması için birçok grup bulunuyor ve belki inanmayacaksınız ama milyonlarca insan bu grupları aktif bir şekilde kullanıyor.

Ücretsiz Konaklama

Peki, bu gruplar nasıl çalışır?

Aslında iki şekilde… Ücretsiz konaklamada birinci ve daha yaygın kullanılanı tamamen misafirperverlik çatısı altında işlemektedir. Couchsurfing, Warmshowers ve Hospitality Club gibi web grupları üzerinden kullanıcılar iletişim kurarak birbirlerini evlerinde ağırlamakta ve yardımlaşabilmektedir.

Bu tur grupların temel mantığı arkadaşlık sitelerinde olduğu gibi detaylı bir profil oluşturmak, site içinde çeşitli gruplara üye olmak ve kişisel mesaj trafiğini yönetmek üzerine kuruludur. Seyahat eden bir kişi, profilinde müsait olduğunu belirtmiş olan bir kullanıcıya mesaj gönderir ve belirli tarihler arasında o kişinin yanında kalmak istediğini söyler. Mesajı alan taraf da müsait olması durumunda bir kabul mesajı gönderir ve gezgin arkadaşımız kendine kalacak bir yer bulmuş olur. Kalacak yer sorununu ücretsiz çözmenin bu kadar kolay olduğunu bilmiyordunuz değil mi?

Şu anda aklınızda oluşan soruları çok iyi biliyoruz çünkü bu tur organizasyonlarla ilk tanıştığımızda biz de aynı sorularla boğuşmuştuk. Öyleyse ilk akla gelenden başlayalım.

Böbreklere Sahip Çıkma ve El Âlemin Evi Paradigması

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir. Yukarıda belirttiğimiz sistemi çalıştıran tüm web gruplarının kendilerine özgü bir referans sistemi bulunmaktadır. Her kullanıcı evinde kaldığı kişiye ve her ev sahibi evinde kalan gezgine bir referans yazısı yazmak zorundadır. Bu referans yazısında temel olarak kişinin iyi mi kötü mü olduğunu anlatırız, tabi birkaç günü bir arada geçirmiş olmayla oluşan dostluk duygusu da işin içine girince referans yazıları okul yıllığı ya da hatıra defteri şekline de bürünebilir.

Profiline baktığınız kişinin referanslarını mutlaka okuyun. Eğer dünyanın farklı bölgelerinden onlarca insan bir kişi için olumlu referans bırakmışsa içiniz rahat olsun. Uygun bir dille o kişinin evinde kalmak istediğinizi belirten bir mesaj gönderin.

Ücretsiz Konaklama

Uygun bir dil derken? Adam beni evine almak zorunda değil mi ki?

Tabi ki hayır! Hiçbir web grubu insanları misafir ağırlamaya zorlayamaz. Yukarıda bahsettiğimiz gruplar yalnızca bu işi kolaylaştırmaya yararlar. Eğer mesaj gönderdiğiniz kullanıcı müsait değilse, profiliniz yeterince detaylı değilse ya da gönderdiğiniz mesaj yeterince nazik ve açıklayıcı değilse reddedilmeye hazır olun. Unutmayın, evinde kalmak istediğiniz kişi sizi tanımıyor. Profilinizin sizi yeterince tanımladığından ve mesajınızın yeterince açıklayıcı olduğundan emin olun. Nezaketi elden bırakmayın.

Nezaketten kastımız nedir?

Öncelikle bir konuyu netleştirmek istiyoruz. Bahsettiğimiz bu ücretsiz konaklama sistemi, ücretsiz konaklamadan daha fazlasını hedefler. Bu gibi grupların temel amacı insanları tanımak, seyahatin dağ taş görmekten ibaret olmaması ve en önemlisi kültürel etkileşim yoluyla insanların birbirini tanımasıdır. Dahası, böyle gruplara yalnızca “beleş oda” gözüyle bakıyorsanız insanlar sizi pek de hoş karşılamazlar.

Bu sebeple bir kullanıcıya evinde kalmak için mesaj gönderirken aşağıdaki noktalara dikkat etmeniz olumlu cevap almanızı kolaylaştıracaktır.

  1. Profilinizin sizi yeterince anlattığından emin olun.
  2. Mesajınızda kendinizi tanıtın.
  3. Mesajınızda seyahatinizi, seyahatinizin amacını ve tarihlerini anlatın.
  4. Neden diğerlerine değil de o kullanıcıya mesaj gönderdiğinizi anlatın.
  5. Eğer sürekli internet erişiminiz yoksa cep telefonu numaranızı yazın.

Bu noktalara dikkat ettiğiniz surece aktif kullanıcılar sizi evlerinde ağırlamakta bir sakınca görmeyeceklerdir.

Yukarıda detaylıca açıkladığımız sistemi kullanan web gruplarının bir veya birkaçına üye olmanızı tavsiye ediyoruz ve iddia ediyoruz, otellerden, tatil köylerinden çok daha güzel bir seyahat deneyimi yaşayacaksınız. Hiç tanımadığınız insanların hayatları, alışkanlıkları, birkaç günlüğüne de olsa başka bir ülkeye özgü bir hayatı yaşamak size unutulmaz bir tatil deneyimi yaşatacak.

Nasıl mı gideceksiniz? Ucuz ulaşım sayfamıza bir göz atın!

Leave a reply

Your email address will not be published.

4 × 3 =

  • 0
 
 

Türkiye'ye En Çok Turist Gönderen 5 Ülke

Türkiye, yıllık 35 milyon civarı turist ziyaretiyle dünyada 6. sırada. 35 milyon gerçekten ciddi bir rakam ve bu rakamdan elde edilen gelir inanılmaz boyutlara ulaşabiliyor. Her ne[...]

  • 1
 
 

Düğünü Ucuza Getirme Sanatı

Görkemli bir düğünle evlenmek herkesin hayali… Fakat günümüz ekonomik şartlarında o görkemli düğünleri yapmak bir hayli sıkıntılı. Aslında genelde o dönemin trendlerini takip etme [...]

  • 1
 
 

Interrail/Balkan Flexipass - 15 Güvenlik Önerisi

Interrail ve Balkan Flexipass yazılarımızda yeni başlayanlar için bir takım detaylardan bahsetmiştik.  “Önlem” sözcüğü “ön” kökünden geliyor, İngilizce’si “precaution” burada da “p[...]