EcoTripSoS - Ekonomik Doğumgünü Kutlamaları

Doğum Günü Kutlaması ve Bütçe Görüşmeleri

Hayatımızın başladığı noktadır doğum günümüz. Hepimiz her yıl o günü kutlamak isteriz. Kimimiz şehrin en lüks otelinde, kimimiz iş yerinde, kimimiz de evimizde kutlarız. Fakat bizce önemli olan, bu değerli günün en küçük bütçe ile en maliyetsiz aynı zamanda da en eğlenceli şekilde kutlanmasıdır.

Peki ama mekânlar, pastalar, kuru yemişler, palyaçolar, süsleme malzemeleri, müzisyenler, organizasyonlar bu kadar pahalı iken bu nasıl olacak?

Bizim bir önerimiz var…

Şehrin en lüks oteli yerine evinizi en lüks otele dönüştürün.  Evinizi kırtasiyeden alacağınız ucuz malzemeler ile süsleyip, havasını değiştirebilirsiniz. Böylece hem evinizin rahatlığında, hem de ucuz bir şekilde doğum günü kutlamasına hazır olabilirsiniz.

Kimsenin değişik tatlar ile tanışmak için sizin doğum gününüzü tercih ettiğini düşünmeyin. Arkadaşlarınız sizin bu değerli gününüzü sizinle paylaşmaya, sizin yanınızda olmaya geliyor. O yüzden pahalı kuruyemişler yerine mutfağınızda hazırlayabileceğiniz patlamış mısır, cips, eğlenceli ve minik atıştırmalıklar olarak kanepeleri tercih edin. Maliyetiniz gayet düşük olacaktır. 1-2 TL’ te alabileceğiniz kurabiye kalıpları ile kendi doğum günü kurabiyelerinizi yapın ve hatta vaktiniz yoksa arkadaşlarınızdan yardım istemekten çekinmeyin.

Ucuz Doğum Günü

Bugün sizin gününüz ve eşinizden dostunuzdan istediğiniz yardımlar büyük olasılıkla reddedilmeyecektir. Evet, yardım istemekten çekinmeyin.  Mutlaka en az bir enstrüman çalabilen arkadaşınız vardır. Müzisyenlere tonlarca para dökmek yerine o arkadaşınızdan rica edin. Sizin bu isteğinizi geri çevirmeyip, doğum gününüzün sürpriz sanatçısı olmayı kabul edecektir.  Hem eğlenip hem de sizi eğlendirmek onun da hoşuna gidecektir.

Muziplikten hoşlanan arkadaşınız mı var. Bu harika bir haber!  Öyleyse palyaço sorununuz da ortadan kalktı demektir. Seve seve sizin için rengârenk giyinip, renkli bir makyaj ve espri yeteneği ile bütün gece sizleri eğlendirebilir. Emin olun bu sizin için çok daha avantajlı olacaktır. Hem maddi hem de manevi olarak kendinizi yabancılar olmadan sadece arkadaşlarınızın, eşinizin dostunuzun yanında daha rahat hissedecek ve doyasıya eğlenebileceksiniz.

Ucuz Doğum Günü

Doğum günlerinin olmazsa olmazıdır pastalar… Fakat bu lezzetli ve şatafatlı pastalar kim bilir nasıl yapılıyor? Üstelik çok da pahalılar. Peki biz kendimiz yapsak olmaz mı? Olur tabi, ama nasıl renklendireceğim diye soranlar var sanırım… Bu çok basit… Kendi yapacağınız kekleri ya da bisküvileri yine kendi yapacağınız krema ile süsleyebilir ve sağlıklı aynı zamanda da güzel bir pasta elde edebilirsiniz. Süslemek için 1 liraya alacağınız bonibonları veya 50 kuruşa alacağınız çilekli toz milkshakeleri kremanız ile karıştırıp pembe bir pastaya sahip olabilirsiniz. Meyveler ile pastanızın üzerine adınızı yazabilir ya da kaçıncı yaşınızı kutladığınızı bu şekilde belli edebilirsiniz.

Son olarak pastanızın yanında ikram edeceğiniz içecekler… Alkollü içecek ikram edecekseniz maliyeti düşürmek biraz sıkıntılı olsa da alkolsüz içeceklerin gayet kolaydır. Tek kişilik ya da küçük ambalajlı içecekler yerine büyük ambalajlı içecekleri tercih edip bardak servisi yaparsanız maliyetiniz bir hayli düşecektir.

Daha önce de söylediğim gibi yardım istemekten çekinmeyin. Arkadaşlarınız ile birlikte rüya gibi bir doğum günü partisi yaratabilirsiniz. Bu hem cebinizi hem de sizi mutlu eder. İyi ki doğdunuz. Nice mutlu senelere…

Leave a reply

Your email address will not be published.

fourteen + two =