EcoTripSoS - Düğünü Ucuza Getirme Sanatı

Düğünü Ucuza Getirme Sanatı

Görkemli bir düğünle evlenmek herkesin hayali… Fakat günümüz ekonomik şartlarında o görkemli düğünleri yapmak bir hayli sıkıntılı. Aslında genelde o dönemin trendlerini takip etme eğiliminde olduğumuz için oldukça yüksek fiyatlarla karşılaşıyoruz. Fakat EcoTripSoS olarak sık sık tekrarladığımız yüksek talep = yüksek maliyet denklemini göz önünde bulundurarak yapacağımız bir düğün organizasyonu bizi binlerce liradan kurtarabilir. Doğru zaman, doğru mekan ve doğru kişileri tercih etmek bu işin püf noktası… EcoTripSoS olarak sizin için en masraflı olan düğün bileşenlerini seçtik ve bunları ucuza getirmenin yollarını açıkladık.

Ucuz Düğün

Düğün Tarihi

Çoğunlukla insanlar düğün salonlarına kapanıp kalmaktansa açık havada ferah bir şekilde düğünlerini gerçekleştirmek isterler. Bu da normal olarak yaz mevsimine denk geliyor. Fakat bu mevsimde düğün talepleri arttığı için fiyatlar da alıp başını gidiyor. Peki ne yapabiliriz? Düğünlerinizi sezon açılmadan hemen önce ya da sezon kapandıktan hemen sonraya rezerve ederseniz fiyatlarda ciddi kolaylıklarla karşılaşacaksınız. Yani çoğunlukla Haziran ayı gelmeden ve Ağustos ayından hemen sonra… Şanslıyız ki Türkiye’de yaşıyoruz, ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinden sonuna kadar istifade edin, hem fiyatların keyfini çıkarın, hem de bahar havasının!

Düğün Salonu

En büyük masraf kalemlerinden birisi de düğün salonu ücreti. Yemeğinden müziğine her türlü hizmeti veren düğün salonları mevcut, fakat unutmayın, bu gibi kuruluşlar hayrına iş yapmıyorlar. Örneğin düğün müziğinizi ayarlayan bir salonla anlaşırsanız müzik  için ayrı, hizmet bedeli için ayrı ödeme yapmak durumundasınız. Eğer müziğinizi kendiniz ayarlarsanız hizmet bedelini ödemeden bu işin içinden çıkabilirsiniz.

Peki hangi düğün salonu? Öncelikle yakınlardan başlayın. Bir tanıdığınızın büyük bir bahçesi mi var? Öyleyse düğün salonuna neden binlerce lira ödeyelim? Etrafınızdaki imkanları değerlendirmeniz bütçenize ciddi katkılar sağlayacaktır.

Düğün Fotoğrafları

Fotoğrafçılık bir hobi olarak her geçen gün daha da yaygınlaşıyor. İddia ediyoruz, yakınınızda fotoğrafçılığı hobi edinmiş, profesyonel bir kameraya ciddi paralar yatırmış birileri var. Bu kişilerden yardım isteyin. Kendileri sizin fotoğrafçılığınızı üstlenebileceği gibi, edindikleri fotoğraf çevresinden de size yardım edebilecek birileri mutlaka çıkacaktır.

Hatta işleri iyice oluruna bırakıp düğün fotoğraflarınızın tamamının amatör ellerden çıkmasını bile sağlayabilirsiniz. Düğününüze gelen bir çok insan yanlarında fotoğraf makinelerini de getirecektir. Bir Facebook grubu kurun ve yakınlarınızdan fotoğrafları oraya yüklemesini isteyin. Yüzlerce doğal kareyi tek tıkla bilgisayarınıza indirin, istediğinizi bastırın, çerçeveletin.

Düğünde Yapılacak İkramlar

Öncelikle bütçeniz kısıtlıysa yemekli düğün konseptini unutun. Zira kişi başı 150 TL’ye kadar çıkan fiyatlar yeni evinizde koltuksuz – yataksız kalmanıza yol açabilir. Bunun yerine daha düşük maliyetli alkolsüz içecekler ve aperatiflere yönelin. Ülkemizde gıda çok da pahalı sayılmaz, inanılmaz fiyatlara küçük atıştırmalıklar bulabilir ve biraz da masa düzeni – renk oyunlarıyla konuklarınızı ağırlayacağınız masalarınızı güzelleştirebilirsiniz.

Gelinlik – Damatlık

Kısaca söylemek gerekirse, sadelikten yana olun ve doğal güzelliğinize güvenin. Gelinliğinizin sağından solunan salınan tüller ve envai çeşit taş fazlasıyla ışıltılı görünüyor olabilir. Ama siz güzel bir kadınsınız ve güzel görünmek için tek yapmanız gereken kendinizi, güzelliğinizi ön plana çıkarmak. Sade bir gelinlikle insanların güzelliğinize hayran kalmasını sağlayabilir ve maliyetleri minimuma çekebilirsiniz.

Damatlık aslında biraz daha kolay. Çünkü erkeklere takım elbise zaten yakışıyor ve çoğu da birbirine benziyor. Ortalama kalitede bir kumaş ve düzgün bir kesim ile mahallenizdeki mağaza bile işinizi görebilir. Tek yapmanız gereken denemek!

Ucuz Düğün

Düğünde Giyilecek Ayakkabılar

Özellikle bayanların çok üzerinde durduğu ayakkabı konusunu biraz açmak istiyoruz. Kendimize itiraf edelim, uzun gelinliğimizin altında 600 TL değerindeki ayakkabılarımızı kimse görmüyor. O zaman bu maliyeti neden biraz olsun kısmayalım?

Damat Bey’in ayakkabısına gelince, bir erkeğin ayakkabısı eski olmadığı sürece asla kalabalıkta sırıtmaz. Temiz, iyi durumda, boyalı bir çift ayakkabı tercih edin. Tahmini kazancınız 1000+ TL!

Gelin Saçı ve Düğün Makyajı

Bir kere saçları kafanın tepesine kuş yuvası gibi sabitleyip sağdan soldan iki tane zülüf sallandırmanın modası çoktan geçti. ‘Düğün Yengesi’ diye anılmak istemiyorsanız bu gibi zahmetli ve eskimiş modellerden kaçının. Bu noktada yine sadeliği öneriyoruz, çünkü fazlaca detaylandırılmış, her yerinden bir şey çıkan bir saç modeli ile karşılarına çıktığınız insanlar yüzünüze değil saçınıza kilitleneceklerdir. Bunun yerine güzelliğinize güvenin ve yüzünüzü ön planda tutan sade bir saç modeli tercih edin. Detay azaldıkça kuaförünüzün işi kolaylaşacak ve talep ettiği ücret de azalacaktır.

Makyajınızı yapmak da eğer 2-3 saat sürüyorsa yüzünüzün güzelliği çoktan kozmetik ürünlerinin altında can çekişmeye başlamış demektir. Derinizde bulunan gözeneklerin hava almasını umursamadığınızı biliyoruz (15 yıl sonra fikriniz değişecek), fakat ışıl ışıl farklı renklerde parlayan bir suratın itici göründüğünü de söyleyelim. Güzel olan makyaj güzelliğinizi ön plana çıkaran, varsa yüzünüzdeki küçük kusurları hafifçe örten makyajdır. Sade makyaj modellerine yönelerek yine makyözünüzün çalışma süresini kısaltabilir ve bütçenize katkı sağlayabilirsiniz. Hatta makyajınızı kendiniz yapabilir ya da bir arkadaşınıza yaptırabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi düğününüzü daha ucuza mal etmek mümkün. Paket satın almalardan kaçınarak, göz önünde olmayan detayların maliyetini düşürerek ve kendimize biraz olsun güvenerek evin koltuklarını güvenceye alabiliyoruz. Siz de fikirlerinizi bizimle paylaşın, hatta yazıya dökün, yayınlayalım!

Leave a reply

Your email address will not be published.

9 + 10 =

  • 0
 
 

Küresel Vize Rejimi Haritası: VisaMapper

EcoTripSos olarak şimdiye kadar bir takım seyahat dostu siteyi sizlere tanıtmaya gayret ettik, gezerken kaç para harcayacağınızdan tutun da (numbeo) uçağınızın en rahat koltuğunun [...]

  • 0
 
 

Ev Değişimi ile Tatil

Yaklaşık on bir yıldır kullanılan bir tatil yöntemidir. Tatilcilerin karşılıklı olarak evlerini değiştirip, ev ortamında tatil yapması ev değiştirme yöntemi ile olur. Ev değiştirme[...]

  • 2
 
 

Dünyanın En Eski Üniversiteleri

Üniversite, Latince "öğretmenler ve alimler grubu" anlamına gelen "universitas magistrorum et scholarium" ifadesinden günümüzdeki anlamına kavuşmuş [1]. Bugün de sözcüğün anlamı de[...]