Ucuz Tatil İpuçları

Ucuz Tatil İpuçları: Varış Sonrası

Şimdiye kadar EcoTripSos’ta sizlere hep A noktasından B noktasına nasıl ucuza gideceğinizi ve başınızı A yastığından B yastığına koyarken paranızı nasıl cebinizde tutacağınızı anlatmaya çalıştık. Otostoptan Interrail’e, Couchsurfing’den hostellere kadar bir çok konuyu kapsayan makaleler yazmış olsak da, gideceğiniz yere vardıktan sonra nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunu açıklama fırsatımız olmamıştı. Bu makalemizde de şehirleri gezerken, karnımızı doyurma telaşındayken ya da Avrupa’nın batısında olsun, Amerika’da olsun yemek-sigara fiyatlarını gördükten sonra ağzımız açık bakmamak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatmaya çalıştık. Aklımıza gelenleri de 10 başlık altında topladık. Buyrun başlayalım…

1. Suyunuzu ve atıştırmalıklarınızı turistik olmayan yerlerden alın.

‘Turist kazıklama’ mefhumunun yalnızca ülkemize özgü bir ata sporu olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Fakat işin aslı öyle değil. Dünyanın herhangi bir şehrinde, herhangi bir noktada turistlerin çok olması fiyatların olağan dışı bir artışa maruz kalması için çoğunlukla yeterlidir. Bu yüzden siz siz olun, turistlerin az olduğu, hatta mümkünse hiç olmadığı yerlerden su gibi küçük ama önemli ihtiyaçları tedarik etmeye çalışın. İlla turistik bir yere gitmeniz gerekiyorsa önce suyunuzu alın, sonra gidin.

Ucuz Tatil İpuçları

2. Akşam yemeğiniz için restaurantlara gitmeyin.

Özellikle Avrupa’nın batısında bulunan restaurantlar gerçekten pahalıdır. Londra’da orta boy bir pizzanın yanında bir kadeh şarap içseniz 20 Pound, Hollanda’da çorbalı, ana yemekli bir menü yemeye kalkarsanız 25 Euro ödemeniz oldukça normaldir. Bu miktarlar aslında o ülkenin halkı için de çok anormal sayılmaz. Çünkü onlar da o para birimi üzerinden maaş alıyorlar ve 25 Euro bizim için 75 Lira gibi bir rakamı işaret ederken, onlara 25 Lira gibi geliyor.

Bu sebeple, akşam yemeklerinizi süpermarketler aracılığıyla aradan çıkarmaya bakın. Zaten geniş bir ürün yelpazesi sunuyorlar ve yeme-içme meselesinin pahalı olduğu bir çok ülkenin süpermarketlerinde mikrodalga fırın bulunuyor. Ne istiyorsanız alın, ısıtın, sıcak sıcak yeyin.

Ucuz Tatil İpuçları

3. Seyahat etmek için kapalı sezonu tercih edin.

Bu konu oldukça basit aslında. Hep söylediğimiz talep ve fiyatlar doğru orantılıdır cümlesini hatırlatalım. Talep arttıkça fiyatlar artacaktır. Talebin az olduğu zamanda gidin, devasa indirimlerden faydalanın. Hatta Türkiye’den örnek verelim. Yazın 200 Lira’ya kalamayacağınız Alanya tatil köylerinin kışın 30 Liraya kadar düştüğünü biliyor muydunuz? Tatil köyleri ucuz tatil için en doğru örnek olmasa da, talep-fiyat eğrisinin mantığını anlamak için iyi bir örnek. Turistin az olduğu zamanı tercih edin, paranız cebinizde kalsın.

4. Ecnebi akbillerini kullanın.

Akbil, Oyster Card ya da Rail Pass, adı hiç farketmez. Eğer gittiğiniz ülkede yürüme mesafesinde olmayan, ama kesinlikle görmek istediğiniz yerler varsa bu kartları kullanın. Çünkü bu kartlar teknoloji mağazaları gibi önce fiyatları yüksek gösterip sonra indirim diye gelmezler size. Gerçekten indirim sunarlar. Hatta bu gibi kartlarda genellikle kullanım sayısı arttıkça indirim oranı büyür. 1-2 günden fazla kalacağınız yerlerde mutlaka edinin.

Zaten taksiye binmeye kalkmayacağınızı varsayıyoruz. Evet, Bulgaristan, Makedonya gibi ülkelerde taksi gerçekten de çok ucuz. Fakat taksiye vereceğiniz miktarla 1 öğün yetecek kadar yiyecek de alabiliyorsunuz bu ülkelerde. Binmeyin, toplu taşıma tamamdır.

Ucuz Tatil İpuçları

5. Yürüyün.

Açık ve net, yürüyün. Ağır eşyalarınızı kaldığınız yerde bırakın ve gittiğiniz şehirleri yürüyerek gezin. Hatta kaybolun (Denemişliğim vardır, çok iyi de oluyor çok da güzel oluyor). Bu sayede hem ulaşım masrafınızı cebinizde tutuyor, hem de (belki de oralı arkadaşınızın bile bilmediği) yeni yerler keşfetme fırsatı yakalıyorsunuz. Ucuz seyahat yorucu bir iştir, fakat en güzel seyahat deneyimleri de ucuz seyahatten geçiyor, tecrübeyle sabittir. Bu yüzden, yürüyün.

6. Sigaranızı/içkinizi duty free’den alın.

Sigara-içki kullanıyorsanız ve eğer pahalı bir ülkeye gidiyorsanız bunu yapmanız ciddi miktarda para harcamanızın önüne geçer. Bu duty free shop ve içki sigara meselesi çoğunlukla dönüş için eşe dosta düşünülen bir olay olsa da, gidişte kullanıldığı zaman seyahat masraflarınızı etkili bir biçimde düşürür. Çünkü İngiltere’de bir paket sigara 5-6 Pound, Batı Avrupa’da 5-6 Euro (gittiğiniz yere göre daha da fazla olabilir) ve Amerika’da 10 Dolar civarındadır. Duty Free’ler ise vergisiz satış yaptığından dolayı, 11-13 Euro civarında bir karton sigara alabilirsiniz. Hiç kullanmamak tabii ki en doğrusu, ama illa alınacak diyorsanız free shop’ları tercih edin.

7. Yerel ürünleri tercih edin.

Yerel ürünlerden kastettiğimiz şey tabii ki de yerel yemeklerin tadına bakabileceğiniz, turistlerin akın ettiği tarzda yerler değil. Zaten o tür yerel tadlara yer veren bir restaurant turist doluysa hızla ordan uzaklaşmalısınız. Hem daha fazla para verirsiniz, hem de yediğiniz şeyin orijinaliyle alakası olmayabilir. Nereden bileceksiniz ki? Mümkünse yerli bir vatandaş bulun ve ona sorun, size turistik bir yer tarif etmeyecektir. Siz de daha az para ödeyerek aynı yemeğin daha güzel, daha gerçek bir şeklini yeme fırsatını bulacaksınız.

Ucuz Tatil İpuçları

8. Pazarlık edin.

Pazarlık her yerde yapılır. Evet, gittiğiniz ülkede de. Siz de yapın, her alışverişinizden 2-3 Euro/Dolar/X Para Birimi kar etseniz, belki de bir günlük yeme-içmenizi karşılayacaksınız. Utanıp sıkılmak yok, ucuz seyahat dedik bir kere. Zaten olabilecek en kötü şey de indirim yapılmamasıdır. Bir yerinize bir şey olmayacak. Pazarlık edin.

9. Yeni bir GSM hattı alın.

Türkiye merkezli GSM operatörlerinin ‘Roaming’ ya da ‘Yurt dışı dolaşım’ hizmetini kullanmanın bedeli gerçekten ağır. Dakikası 5 Liraya kadar (hatta daha bile fazla) olabilir gittiğiniz yere göre. Bunları kullanmaya kalktığınızda ‘tatilimi ucuza getirdim’ diye sevinirken, memlekette bekleyen ‘göz alıcı’ bir faturayla hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Gittiğiniz yerdeki GSM olanaklarını soruşturun, bir çok ülkede hem yurt içi, hem yurt dışı aramalar için uygun bir hat bulabilirsiniz. Merak etmeyin, burada olduğu gibi annenizin nikahına kadar bilgi istemiyorlar sizden. Bazı ülkelerde form bile doldurmuyorsunuz, herhangi bir büfeden parasını verip alıyorsunuz yeni kartınızı. Çoğunun içinde de belli oranda kontör/kredi bulunuyor. GSM imkanlarından yararlanın.

10. Yerli halkın fikrini  alın.

7. maddede verdiğimiz tavsiyeyi tekrarlayalım. Eğer ‘turist kazıklama’ mefhumundan uzak durmak istiyorsanız, yerli halkın yaptığını yapın, onların yediğini yeyin ve daha da önemlisi merak ettiklerinizi onlara sorun. Çünkü doğal olarak o bölgede yaşayan insanlar yemek yemek ya da alışveriş yapmak için turistik alanları tercih etmiyorlar ve size getirecekleri öneriler de bu doğrultuda olacak. Yardım isteyin, paranız cebinizde kalsın.

Ucuz Tatil İpuçları

Size verdiğimiz bu 10 öneri (10 emir gibi oldu böyle söyleyince) gitmek istediğiniz ülkeye, şehire ulaştığınızda turist muamelesi görmemeniz ve kazıklanmamanız konusunda umuyoruz ki yardımcı olacaktır. İşin özeti şu, turist olmaya çalışmayın. Gittiğiniz yerin yerlisi gibi yaşamaya çalışın. Hatta eski bir Roma atasözü şöyle der (bir de yeni Roma atasözleri var, onlar daha raflarda yerini almadı) “Si fueris romae, romano vivito more; si fueris alibi, vivito sicut ibi” yani Roma’dayken Romalılar gibi, başka bir yerdeysen de oralılar gibi davran… Bu sayede hem seyahat deneyiminiz mimari eserlere bakıp bakıp Türkiye’ye dönmekten daha fazlasını içerecek, yeni kültür aracılığıyla kendinize, karakterinize bir şeyler katacak, hem de bu deneyimi yaşarken bütçenizi yormayacaksınız.

‘Hele bir gidelim de…’ diyelere Ucuz Ulaşım alternatiflerini önerdiğimiz sayfamızı,

‘Başımızı sokacak bir yer bulalım da…’ diyenlere ise Ucuz Konaklama alternatiflerini detaylıca anlattığımız sayfamızı öneriyoruz.

Leave a reply

Your email address will not be published.

20 + 1 =

  • 0
 
 

25.000 Km'yi Otostopla Kat Etmek: Nenad Stojanovic

Seyahat kimimiz için iş, kimimiz için tatil demek. Fakat bazı insanlar var ki, seyahat onlar için bir araç değil, amaç. Sırbistan'dan Nenad Stojanovic bunun mükemmel bir örneği. Ne[...]

  • 13
 
 

Asgari Ücretin En Yüksek Olduğu 10 Ülke

Türkiye'de çalışan kişilerin %50'sinden daha fazlasının aldığı maaş olan o meşhur "asgari ücret", şüphesiz ki bir ülkenin yaşam standartlarının olduğu kadar hayat pahalılığının da [...]