EcoTripSoS - Ucuz Tren Rehberi

En Ucuz Tren Bileti Nasıl Bulunur?

Trenle seyahat ülkemizde demiryollarının yetersizliği ve trenlerin çok eski ve çok yavaş olması nedeniyle daha az tercih ediliyor olsa da, özellikle yurtdışında ciddi bir seyahat alternatifi teşkil eder. Öyle ki, demiryolu şirketleri aynı havayolu şirketleri gibi sürekli olarak erken rezervasyon, ucuz bilet ve benzeri kampanyalar düzenlerler. Bunun yanında uçağa binmekten çekinen, otobüsün hareketi kısıtlamasından rahatsız olan ya da basitçe araba kullanmak istemeyen herkes için tren seyahat alternatifleri arasından en eğlenceli olanıdır.

Trenlerde dilediğiniz gibi gezebilir, vagon değiştirebilir ya da seyahatinizin tamamını restoran vagonunda geçirip gönlünüzce yiyip içebilirsiniz. Tabi Türkiye’de demiryolu işletmeciliği bir devlet hizmeti olduğu için bahsettiğimiz ucuzluk kampanyalarını görmek biraz zor. Bu nedenle bu yazımızın ağırlıklı olarak yurtdışında seyahat eden gezginler için faydalı olacağını söyleyelim.

ucuz tren

Çaresizseniz, tur operatörü SİZSİNİZ! Kafiyeyi tam olarak tutturamamış olsam da, planlı seyahat etmenin masrafları ciddi şekilde azalttığını vurgulamak istiyorum. Seyahatinizi başlamadan önce planlarsanız en ucuz seyahat alternatiflerini inceleme fırsatı bulacak ve daha uygun bir fiyata istediğiniz mesafeyi kat etmiş olacaksınız. Tabiri caizse bir tur operatörü gibi çalışıp nereye gideceğinizi, nerede duracağınızı, nerede kalacağınızı planlayın. Rahat olun, yazımızın bundan sonraki kısmı da seyahat planlamanın incelikleri üzerine.

Erken rezervasyon hayat kurtarır! Erken teşhis de olabilir, emin değilim. Fakat emin olduğum bir şey var, o da aynı uçak biletlerinde olduğu gibi trenlerde de erken rezervasyonun ucuz koltukları yakalamak için gerekli olduğu…   Bir çok tren şirketi belirli sayıda koltuğunu görece düşük bir fiyattan satışa çıkarır ve “X Euro’dan Başlayan Fiyatlarla…” şeklinde reklamını yapar. Unutmamanız gereken şey bu ucuz biletlerin az sayıda olduğudur. Dolayısıyla erken rezervasyon yaptırmanız ucuz bilet yakalama şansınızı arttır.

Farklı şirketlerin fiyatlarını karşılaştırın. Daha önce belirttiğimiz üzere, demiryolu taşımacılığının özel şirketlere bırakıldığı ülkelerde (Örneğin İngiltere) çok fazla sayıda demiryolu şirketi bulunur ve her özel girişimde olduğu gibi bu sektörde de rekabet kuralları geçerlidir. Eğer ucuz bilet bulmak istiyorsanız yapmanız gereken aradığınız istikamette hizmet veren şirketlerin fiyat tekliflerini karşılaştırmak ve en uygun olanını seçmek. Aksi takdirde yüksek bir fiyattan bilet alıp ‘Çok para vermişsin’ geyiklerine maruz kalabilirsiniz.

ucuz tren

Tek gidiş ve tek dönüş biletlerine de bakın. Genel kanı gidiş-dönüş biletlerinin daha ucuz olduğu yönündedir ve inanın tren şirketleri bunun farkındadır. Ucuz uçak bileti rehberimizde anlattığımız temel iktisat ilkesini tekrarlayalım: Talep artarsa fiyat artar! Bu, şu demek oluyor: Herkes ‘daha ucuz’ diyerek gidiş-dönüş bileti alırsa zamanla tek gidiş ve tek dönüş biletleri daha ucuz hale gelir. Dolayısıyla siz hem gidiş-dönüş hem de tek tek olmak üzere iki farklı fiyat teklifine mutlaka bakın. Paranız cebinizde kalsın.

Farklı şirketlerin biletlerini kombine edin. Aslında farklı şirketlerin fiyatlarını karşılaştırdığınızda bu seçeneği otomatik olarak uygulayacaksınız. Üç farklı yere seyahat edeceğinizi düşünelim, A, B ve C şehirleri. Bu hat üzerinde çalışan da üç farklı şirket olsun, 1,2 ve 3. A’dan B’ye 1, B’den C’ye 2 ve C’den A’ya 3 numaralı şirketin trenleriyle gitmek daha ucuza gelebilir. Çünkü farklı şehirlerde farklı müşteri yoğunluğu olan şirketlerin her bir şehir için belirlediği fiyat da farklı olacaktır. Üç yolculuk için de aynı şirketi kullanmak size herhangi bir fayda sağlamaz. Farklı şirketlerden yaptığınız bilet kombinasyonlarıyla tasarruf edebilirsiniz.

Railcard gibi kampanyalardan yararlanın. Bir çok ülkede tren seyahatini ucuza getiren kart uygulamaları bulunmaktadır. Bu ihtimalleri araştırın çünkü bu tip kartların çoğunda bol miktarda seçenek bulunmaktadır ve bu seçeneklerin arasında seyahat sürenizi kapsayacak kadar kısa süreli olanlar da muhakkak vardır. Mesela bulunduğunuz ülkenin trenlerine iki hafta boyunca sınırsız binmenizi sağlayan bir kart varsa bu kesinlikle tek tek bilet almaktan daha avantajlıdır. Bu sayede Euro’larınız, Pound’larınız cebinizde kalabilir.

Özetle ucuz bilet imkanlarından faydalanmak için yapmanız gereken tek şey detaylı bir araştırma yapmak. Bir tur operatörü sizin adınıza tüm seyahat planınızı yapıp önünüze hazır bir şekilde koyabilir, fakat bir turizm çalışanın zamanı ve emeği karşılığında ücret ödemek zorundasınız. Bunun yerine kendi tur operatörünüz olup bilgisayarınızın başında seyahatinizi planlayın. Ettiğiniz tasarruf miktarı dikkate alındığında buna kesinlikle değer!

Leave a reply

Your email address will not be published.

five × 2 =

  • 0
 
 

Otostop Çekmek için Bilmeniz Gerekenler

Güncel Türkçe sözlükler ‘seyahat’ sözcüğünü ‘gezi, yolculuk’ olarak tanımlamaktadır. Zaten bizim istediğimiz de gezmek, yolculuk yapmak değil mi? Evet, ama tek farkla. Biz gezerken[...]

  • 0
 
 

Buz Oteller: Nedir? Nerede Bulunur?

Kar, buz ve dokunduğunuz her yerin soğuk olduğu bir ortam düşünün... Tatilinizi böyle bir yerde geçirmek ister miydiniz? "Kesinlikle hayır!" diyorsanız tekrar düşünün, çünkü karın [...]

  • 1
 
 

Avrupa'ya Öğrenci Gözüyle Bakmak: AEGEE

Uluslararası öğrenci örgütlerini hep sevmişimdir. Çünkü bu tür örgütler kişiliğinize yeni bir çok değerin eklendiği, size bilmediğiniz yönlerinizi gösteren ve bildiklerinizi değişt[...]