Ucuz uçak bileti nasıl bulunur?

En Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur?

Teknolojinin ilerlemesi ve havayolu şirketlerinin sayısının artmasıyla geçmiş yıllarda yalnızca Türk filmlerdeki çok zengin kötü adamlar tarafından kullanılabilen uçaklar her kesimden insanın hayatında önemli bir seyahat alternatifi teşkil etmeye başladı. Kaçınılmaz bir şekilde, farklı havayollarının verdiği çeşitli hizmetler fiyat çeşitliliğini de beraberinde getirdi.  Diğer yandan, çeşitlilik ne kadar fazla olursa olsun, aradığımız tarih ve saate uygun uçuş tablosunda baktığımız bölüm aslında aynı: ‘Toplam Tutar’. Kimimiz güvendiğimiz bir firmanın ilk fiyat teklifini kabul ederken, kimimiz onlarca site içinden en ucuz uçak biletini bulmaya çalışıyoruz. Peki en ucuz uçak biletini bulmak için asıl bir yol haritası izlememiz gerekir? EcoTripSoS olarak sizlere ucuz uçuş bulmanızı kolaylaştıracak yöntemleri sunmak istiyoruz.

Ucuz Uçak Bileti

Erken rezervasyon = ucuz uçak bileti! Evet, bu eşitlik çoğunlukla tatmin edici sonuçlar doğurmaktadır. Bilindiği üzere aynı uçuş için onlarca farklı bilet fiyatı bulunur. Sınırlı sayıda satışa çıkan ucuz biletleri yakalamak için ise erken rezervasyon tek şansınız olabilir. ‘Peki ne kadar erken?’ diye soracak olursanız, Airlines Reporting Corporation’ın yaptığı analizlere dayanarak ‘6 hafta’ diye cevap vereceğiz. Şirketin istatistiğe dayalı araştırma sonuçlarına göre havayolu şirketlerinin bilet fiyatlarını ‘ortalamanın altında’ bir düzeye çektiği süre uçuştan 6 hafta öncesi olarak gözlemlenmiştir.

Uçak biletinizi internetten alın. Biletinizi nereden aldığınız herhangi bir önemi yok diye düşünüyor olabilirsiniz fakat internetten aldığınız biletlerde havayolu şirketinin size ulaşmak için açtığı acenteyi, çalıştırdığı elemanı ve kullandığı sarf malzemelerini baypas etmiş olacağınızdan biletinizi daha ucuza alabilirsiniz. Şahsımın da aynı uçuş için acente fiyatı ve internet fiyatı arasında 45 Euro’luk (yaklaşık 126 TL) bir fark görmüşlüğü vardır.

İnternet araştırması yapın. İnternet araştırmasından kastımız, mümkün olduğunca fazla siteden fiyatları incelemek ve en uygununu satın almak… Bunu yaparken tüm uçuşları toplu tarayan siteleri kullanabileceğiniz gibi –ki hizmet bedeli olarak 5 Euro gibi bir rakam talep ederler- havayolu şirketlerinin kurumsal sitelerine de bakmayı ihmal etmemeniz yararınızadır. Daha önce dediğim gibi, aynı uçuş için bile aralarında çok ciddi fiyat farkları olan biletler mevcuttur ve siz ne kadar çok ihtimali gözden geçirirseniz en ucuz uçak biletini bulma şansınız o kadar artar.

Hafta içi uçun. İlginçtir, uçak biletinizi aldığınız günün bilet fiyatında önemli bir payı vardır. Herhangi bir havayolu şirketinin sitesine girip esnek tarihli bir uçuş seçin, hafta sonu uçuşlarının hafta içi uçuşlarına göre çok daha pahalı olduğunu kendi gözlerinizle görebilirsiniz. Aslında bunun nedeni basit, temel iktisat konusunda bilgisi olan herkes talep miktarı ve satış fiyatının doğru orantılı olduğunu bilir. Yani talep arttıkça fiyatlar artar ve inanın hafta sonu ailesinin yanına gitmek isteyen insan sayısı sandığınızdan çok daha fazla. Dolayısıyla hafta içi yapacağınız uçuşlar cebinize para olarak size döner. Bu arada, istatistiksel olarak en ucuz uçak biletlerinin bulunabildiği günün Çarşamba olduğu FareCompare tarafından bildirilmiştir. Aklınızda bulunsun.

Gece geç ya da sabah erken saatlerde uçun. Hafta içi uçun tavsiyemize paralel mantıkla, insanoğlunun uyumayı tercih ettiği saatler doğal olarak uçak bileti talebinin azaldığı saatlerdir. Talebin azalması da fiyatların düşmesi anlamına geldiğinden bu saatlerde uçmak cebinizin keyfini ciddi oranda düzeltebilir.

Ucuz Uçak Bileti

Büyük şirket=büyük fiyat! İstisnalar mevcut olsa da, küçük ölçekli havayolu şirketlerinin pazar payları da küçük olduğundan, bunu arttırmak için daha fazla müşteriye ihtiyaç duyarlar. Daha fazla müşteri çekmenin de en kolay yolu daha düşük fiyattır. Marka bilinirliğini bir kenara bırakın. Daha büyük şirket daha güvenilir şirket demek olmayabilir çünkü bir uçağın havalanabilmesi için belirlenen güvenlik standartları şirket kapasitesinden bağımsız olarak her uçuş için aynı olacak şekilde belirlenmiştir. Sıkı sıkıya da uygulanmaktadır. Bunun yanında küçük şirketler fiyatlarını düşük tutmak için bir takım hizmetleri para karşılığında verdiklerinden uçak biletiniz daha ucuza gelmektedir. Örneğin iki saatlik bir uçuşta yemek yemezseniz muhtemelen herhangi bir problem yaşamazsınız. Ama standart hizmetleri arasında yemek de olan bir şirketten bilet alırsanız o yemeği yemeseniz bile parasını –hem de oldukça fahiş bir fiyattan- ödemek zorundasınız (Yazarın kişisel notu: Bu maddeye bağlı kalarak yaptığım İstanbul – Belgrad uçuşunda tam 80 Euro cebime kalmıştı, bu parayla 10 gün boyunca yemek yiyebilirsiniz).  Bu anlamda küçük şirketler sizi kullanmadığınız hizmetlerin parasını ödemekten kurtarabilir.

Biletinizi aldıktan 24 saat sonra fiyatlara tekrar bakın! Uçak bileti almak borsaya yatırım yapmaya benziyor aslında. Her dakika fiyatlar değişiyor ve her seferinde en uygun fiyattan bilet almayı başaramayabiliyoruz (Yazar notu: 700 TL ödediğim gidiş-dönüş İstanbul – Londra uçuşu ertesi gün 550 TL görünüyordu). Burada sizin yapmanız gereken, biletinizi almış olsanız dahi ertesi gün fiyatlara tekrar bakmak. Eğer herhangi bir düşüş yakaladıysanız şirkete ulaşın ve o fiyattan uçmak istediğinizi söyleyin. Bu teklife muhtemelen yanaşmayacaklardır, o durumda siz de biletinizi iptal ettirin ve internette gördüğünüz yeni fiyattan tekrar satın alın.

Ucuz uçak bileti kampanyalarını takip edin. Bunu yapmanız çok kolay, mail grubu olan toplu uçuş sitelerine ya da kurumsal şirket sitelerine üye olun ve kampanyaların tamamı e-posta adresinize gelsin. Bu sayede en uygun fiyatlardan günü gününe haberdar olabilir ve hep hayalini kurduğunuz Paris seyahatinizi en uygun fiyattan gerçekleştirebilirsiniz.

Aktarmalı uçuşlara bakın. Herkesin ilk tercihi aktarmasız doğrudan bir uçuştur. Bu noktada artan talep ve fiyat eğrisini hatırlatmak isteriz. Daha az tercih edilen alternatiflere yöneldikçe paranızın cebinizde kalacağını düşündüğümüzde, aktarmalı uçuşların işinize yarayacağını söylememiz yanlış olmaz.

Kendi aktarma planınızı oluşturun. Bu yöntem fazlaca araştırma gerektirdiğinden çok fazla tercih edilmemektedir. Fakat birden fazla şirketin en uygun fiyatlarından faydalanarak kendi rotanızı oluşturabilir ve yüzlerce liranızı harcamaktan kurtulabilirsiniz. Örneğin A şirketinin İstanbul – New York uçuşu Amsterdam aktarmalı ve İstanbul – Amsterdam 200 Euro, Amsterdam New York 500 Euro olmak üzere 700 Euro fiyat belirlenmiş. Eğer iyi bir araştırma yaparsanız 150 Euro’ya herhangi bir şirketin İstanbul – Amsterdam biletini satın alabilir, bir başka şirketin 400 Euro’luk Amsterdam – New York biletiyle birlikte 150 Euro gibi bir rakamı kendinize saklayabilirsiniz. Saat ve günleri çok iyi planlamak kaydıyla büyük miktarlarda para cebinizde kalabilir.

Gördüğünüz gibi uçak bileti fiyatlandırma sistemi oldukça karmaşık, fakat sistemi biraz daha yakından tanıyarak alt etmeniz mümkün. Verdiğimiz tavsiyelerin birini veya birkaçını uygulayarak fahiş fiyatlara uçak bileti almaktan kurtulabilir ve kalan paranız ile seyahatinizi daha güzel bir hale getirebilirsiniz.

İyi uçuşlar…

Leave a reply

Your email address will not be published.

7 + 20 =

  • 0
 
 

Küresel Vize Rejimi Haritası: VisaMapper

EcoTripSos olarak şimdiye kadar bir takım seyahat dostu siteyi sizlere tanıtmaya gayret ettik, gezerken kaç para harcayacağınızdan tutun da (numbeo) uçağınızın en rahat koltuğunun [...]

  • 0
 
 

Hem Bütçe Dostu, Hem Konforlu: Araç Paylaşımı

Siz de bütçenizi yormadan seyahat ederken konforu bir kenara bırakmak istemeyenlerden misiniz? Sizin için mükemmel bir tavsiyemiz var : Araç Paylaşımı! Kısaca açıklamak gerekirse, [...]

  • 0
 
 

Dünyanın En Pahalı Şehirleri

Başka bir şehre taşınmandan önce ilk kontrol edilen detay şehirdeki hayat pahalılığı. Her şehrin kendine özgü bir ekonomik standardı var. Bu da her şehirde ortalama bir hayat süreb[...]