EcoTripSoS - Ucuz Balayı Rehberi

Düğün Sonrası Masrafları Azaltın: Ucuz Balayı

Balayı, çiftlerin düğünden ya da nikâhtan sonra yaptıkları tatildir. Sosyo-kültürel işlevi hepimizce malum olan bu tatil evliliğin ilk tatili olacağı için olmazsa olmazdır. Yeni evlenecek çiftler için düğün yapmak kadar balayı da çok büyük önem taşır.  Hiçbir şey düşünmeden doyasıya birlikte vakit geçirebileceğiniz balayı tatili tabi ki bütçenize de uymalıdır.

Ev, eşya, gelinlik, damatlık, düğün derken yeterince para harcandığı için balayı tatili çoğu zaman kısa süreli ve yakın yerlerde yapılır. Aslında öyle olmasına pek de gerek yoktur. Neden mi? Çünkü bütçeniz seçimlerinizi değil, seçimleriniz bütçenizi yönetsin diye birkaç ipucumuz var…

Ucuz Balayı

Öncelikle nereye gitmek istediğinize karar vermelisiniz. En zor aşama karar aşamasıdır fakat kararınızı verdiğinizde ardındakilerin çorap söküğü gibi geldiğini göreceksiniz. Gitmek istediğiniz yeri belirlediğiniz vakit etraflıca bir araştırma yapmanız gerekir. O bölgenin en ucuz ve aynı zamanda konforlu, beklentilerinizi karşılayabilecek otelini ya da tatil köyünü, toplu ulaşım fiyatlarını, yerel kültürünü bilmeniz aşağı yukarı kaç para harcayacağınızı belli eder.

Karar verdikten sonra seyahat acenteleri ile birlikte çalışıp, onlardan yardım alabilirsiniz.  Yapmış olduğunuz araştırmanız sonucunda çıkan rakamlar ile acentelerin vermiş olduğu rakamları kıyaslayıp satın alma işlemini tamamlayabilirsiniz. Ancak büyük ihtimalle acenteler daha avantajlı olacaktır. Çünkü paket olarak satılan turlarda size düşünecek bir detay bırakmazlar. Böylece en heyecanlı tatiliniz olan balayınızın tadını çıkarabilirsiniz.

Eğer düğüne daha çok vakit varsa bir sıfır öndesiniz demektir. Erken rezervasyon fırsatlarını kaçırmayın. Hatta kucağınızdaki bilgisayarınızdan bile online kanallar yoluyla satın alabileceğiniz balayı tatilleri olduğunu unutmayın. Ayrıca internetten aldığınız balayı turları için taksit fırsatları sizi cezbedebilir. Erken rezervasyon ile aldığınız taksitli balayı tatilinin ücretini düğüne kadar ödeyip bitirebilirsiniz.

Balayı planınızda otel odasına kapanmaktansa eşinizle birlikte gezmek, eğlenmek, yeni yerler, kültürler tanımak varsa, oda& kahvaltı sistemi ile çalışan bir oteli tercih edebilirsiniz. Böylece balayı tatiliniz çok daha ekonomik olur. Çünkü tam pansiyon ya da her şey dâhil sistemi ile çalışan oteller oda& kahvaltı sistemi ile çalışan otellere göre iki kat daha pahalıdır. Siz de elinize kalan para ile yörenin yerel yemeklerini tadabilir ve otel odası dışında birkaç yer daha görebilirsiniz.

Ucuz Balayı

Ucuz balayı tatili için seçeceğiniz otel ve bölge çok da turistik olmamalıdır. Turistik otel ve bölgeler her zaman daha pahalıdır. Hatta sadece oteller değil yerel esnaf bile ürünlerini oldukça yüksek fiyatlara satmaktadır. Aslında aynı hizmet veya ürünü daha uygun fiyat ile alabileceğiniz birçok yer vardır. Tercih ederken buna dikkat ederseniz paranız cebinizde kalabilir.

Turizmde yüksek sezon denilen yaz ayları her zaman daha maliyetli olduğu için düğününüz düşük sezonda olduysa avantajlısınız demektir. Kış aylarında evlenen çiftlerin balayı tatilleri her zaman daha uygun fiyatlı olur. İmkânınız varsa balayı tatilinizi kışa da erteleyebilirsiniz.

Balayı tatilinizin ulaşım masrafı genel balayı tatilinizin hemen hemen yüzde ellisini oluşturduğu için havaalanı vergisi düşük uçak şirketlerini tercih etmelisiniz. Ya da alternatif uçuşlar ve alternatif havaalanlarını da seçebilirsiniz. Böylece maliyetiniz biraz daha düşmüş olur. Vaktiniz bol ise trenle yolculuk yapmak da avantaj sağlayacağı gibi etrafı izleyip değişik bir yolculuk tecrübesi de edinebilirsiniz.

En heyecanlı ve en tatlı tatiliniz olan balayınızın ekonomik olması için bu detaylara dikkat etmenizi öneririm. Ayrıca yeni evli bir çift olduğunuzu ve balayına geldiğinizi otel personeli ve yerel esnafa belli etmemeyi başarırsanız vereceğiniz bahşişten de kurtulabilirsiniz. Her gününüz balayınız gibi olsun. Mutluluklar…

Leave a reply

Your email address will not be published.

seventeen − 3 =