EcoTripSoS - Ucuz Otel Rehberi

Biri Ucuz Otel Mi Dedi?

Oda veya dairelerini belirli süreli olarak kiraya veren ticari kar amacı güden konaklama işletmelerine otel adı verilir. Ev kiralamanın kısa süreli versiyonu da diyebiliriz. Çünkü bir otel odası kiralamakla ev kiralamak arasında sadece süre farkı vardır.

Otel odası kiraladığınızda o oda artık size aittir ve siz odanın yapısına ve malzemelerine zarar vermediğiniz sürece rahatlıkla uyuyabilir, evinizdeki gibi duşunuzu alıp dinlenebilirsiniz. Otellerin birçoğunda konaklamanın yanı sıra tüm yaşamsal faaliyetlerinizi de gerçekleştirmeniz mümkündür. Örneğin birçok otelde hem konaklayıp, hem bir şeyler yiyip içip hem de eğlenip tatilinizi tamamlayabilirsiniz.

Ucuz Otel

Dünyanın hemen her yerinde otele rastlamak çok olasıdır. (Kasım 2013 verilerine göre dünyadaki toplam otel odası sayısı 13,4 milyona ulaşmış durumdadır.) Fakat her otelin sınırları kanunlarla çizilmiş yasal yükümlülükleri olsa da otellerin belirlediği bazı kurallar da vardır. Örneğin işlerini yasal yürüten bir otelde kalacaksanız asla kimlik belgesi, pasaport, ehliyet ya da kimlik bilgileri olan bir belge ibraz etmeden konaklayamazsınız. Bu hem sizi hem de oteli güvence altına alır. “Oteli anladım da beni nasıl güvenceye alır?” diyebilirsiniz. İşte bu sorunun cevabı çok nettir. Diyelim ki sizin hiç ilginiz olmayan bir olayla ilgili polis sizi arıyor ve siz olayın yaşandığı gün ve saatte oteldesiniz. İşte kanıtınız, o ülkenin emniyet birimleri artık sizin otelde olduğunuzu biliyor. İçiniz rahat olsun, hiçbir otel sizin kimlik bilgilerinizi emniyet birimi hariç başka yerlere iletmeye cesaret edemez.

Konaklama belgesi doldurup imzalamaktan kaçınmayın. Çünkü konaklama belgesi sizin otel ile yapmış olduğunuz, bir veya birkaç gecelik oda kiralama işleminin kontratıdır. Yine hem sizi hem de oteli güvenceye alan yöntemlerden birisi de budur.

Peki, ucuz otel nasıl bulunur?

Herkesin tatil yapma hakkı vardır. Hatta bazı ülkelerde devlet vatandaşlarına tatil yapmaları için para bile ödüyor. İyi ama az paraya ucuz otel nasıl bulunur?

Ucuz otel bulmanın en kolay yolu online kanallardır. Devamlı takip edip fırsatları yakalayabilir ve komisyonsuz otel odası satın alabilirsiniz. Online kanallardan korkmayın çünkü siz değil, otel online kanala komisyon öder. Siz rezervasyon yaptırıp otel odasını satın almak için online kanalı aracı olarak kullanırsınız.

Bir diğer seçenek ve en etkili olan yöntem pazarlık yöntemidir. Pazarlık yapmaktan çekinmeyin ve inanın ciddi oranda indirimle karşılaşacaksınız.

Ucuz Otel

Vaktiniz ve imkanınız varsa, saatleriniz esnekse otel odası kiralamak için ne sabah ne de akşam saatlerini seçin. En ucuz otel odası kiralama saati öğle saatleri ve gece saat 03.00’ ten sonrasıdır. Bunun sebebi ise, sabah ve akşam saatlerinde otelin doluluk oranın ne olacağının genelde bilinmemesidir. Fakat öğle saatlerinde sabahtan boş geçen çalışma saatleri, çalmayan telefonlar, fax cihazından ve maillerden gelmeyen rezervasyonlar oteli bugünün boş geçeceği konusunda tedirginliğe sürükleyebilir ve öğle saatlerinde gelen boş oda talepleri geri çevrilmeyebilir. Böylece sizin sunmuş olduğunuz fiyat teklifine yakın şekilde satış gerçekleşebilir.

Gece 03.00’ ten sonra ise otel boş kalmasın ve raporlamalarda odalar boş görünmesin diye inanılmaz fiyatlara oda satışı gerçekleşebilir.

Tek başınıza kalacağınız otel odası her zaman daha pahalıdır. Mümkünse konaklayacağınız odayı iki veya üç hatta var ise dört kişilik oda olarak seçin. Tek kişilik oda 80 € ise çift kişilik odanın 120 €’ dan fazla olmayacağını unutmayın. Tek kişilik oda fiyatını iki kişi kalmak istediğinizde ikiyle çarpan otellerin size uyguladığı fiyatın bir diğer otelde öyle olmadığını unutmayın.

Ucuz otel ararken nelerden kaçınılmalı?

Online kanallarda bulunan 200 €’ dan 100 €’ ya düşen bir otel odası bulursanız şüpheyle yaklaşın. Hiçbir otel bu kadar büyük oranda indirim yapmaz. Emin olun bu otel odasının indirimsiz fiyatı da 100 €’ dur.

En güzel tatil ucuz olandır. Mutlu tatiller.

Leave a reply

Your email address will not be published.

thirteen + eleven =

  • 0
 
 

Bisiklet Sürüş Güvenliği İçin 15 Öneri

Daha önceki bisiklet yazımızda en ucuz ve en sağlıklı ulaşım imkanlarından biri olan bisiklet konusunda bilgi vermeye çalışmıştık. Fakat bir kritik bir noktayı atladığımızı farkett[...]

  • 0
 
 

Interrail Amerika (USA Rail Pass) Nedir?

Trenle gezi, tren turu, interrail, "abi bu yıl Interrail yapalım kesin" derken sizlere Interrail hakkında detaylı bilgi verebilme fırsatını yakalamış, nerede kalınır, nasıl gidilir[...]