En Ucuz Otel Arama Motoru Hangisidir?

En Ucuz Otel Arama Motoru Hangisidir?

2014 yılı itibariyle neredeyse hepimiz acil bir durum söz konusu değilse otel rezervasyonumuzu internet kanalıyla yapıyoruz. Hepimizin bir ‘çok iyi’ sitesi var, fakat işin aslı, bu siteleri sadece bir sebepten olumlu baktığımız için kullanıyoruz ve bu sebebin ne olduğu çok da net değil. Sitenin yarattığı marka algısıyla ilgili bir şey galiba… Halihazırda otel rezervasyonunun basit bir iş olduğu ortada. Tek yapmanız gereken tarih aralığını seçip odanızı bir kaç tıkla ayırtmak. Fakat farklı otel arama motorlarında farklı fiyatlar olabileceğini hiç düşündünüz mü? Düşünmemiş olanlarımız için EcoTripSoS – Ucuz Tatil Rehberi olarak küçük bir araştırma yaptık ve en ucuz otel arama motorunu tespit etmeye çalıştık. Bu yazımızda kullandığımız yöntem ve edindiğimiz sonuçlarla ilgili detaylı bilgi bulacaksınız.

En Ucuz Otel Arama Motoru

Öncelikle akademik yazına aşina olduğumuzdan yöntem ile başlayalım. Her şeyimizi danıştığımız canımız google’ı öncelikle açıp, ‘otel’ ve ‘otel arama’ diye 2 adet arama yaptık. İlk sayfa sonuçlarında ya da ikinci sayfanın üst kısımlarında yer alan 10 kadar siteyi belirledik. Fakat söylediğimiz gibi herkesin bir ‘çok iyi’ sitesi var. Biz de bu sebeple Özge Çetinkayar’ın turizm alanındaki profesyonel bilgisinden yararlanmaya karar verip, çalıştığı otellere en çok ziyaretçi getiren otel arama sitelerini seçmesini istedik. Bu bilgiler ışığında belirlediğimiz 5 otel arama sitesi şöyle:

  1. booking.com
  2. hrs.com
  3. hotels.com
  4. otel.com
  5. tatil.com

Otel arama motorlarımızı belirledikten sonra öncelikle yapacağımız iş olası ekstra ödemeleri tespit etmek oldu. Bildiğiniz gibi bazı otel/hostel arama motorları rezervasyon ücreti, hizmet bedeli gibi isimler altında oda bedelinin üzerine 5-10 lira (bazen Euro) koyabiliyorlar. Fakat bu 5 sitenin hiç biri herhangi bir ekstra ücret (rezervasyon ücreti vs.) talep etmediğinden bu aşamayı geçmek kolay oldu.

Daha sonra sıra 5 sitede de fiyat bilgisi bulunan bir otel bulmaya geldi. Aslında bu aşama beklediğimizden daha zorlu geçti çünkü bir çok otel sadece bu sitelerden bir kaçına fiyat bilgisi vermiş. Zor da olsa Karaca Hotel, Alsancak, İzmir imdadımıza yetişti ve fiyat karşılaştırması yapabilmemizi sağladı.

Fiyatların güncel olduğundan emin olmak için hemen yarın (24.01.2014) İzmir’e gideceğimizi ve tek kişilik bir odada (single room) 1 gece kalacağımızı varsaydık. Edindiğimiz sonuçları aşağıda inceleyelim.

Otel Arama MotoruOda Fiyatı (1 kişi - 1 gece)
booking.com206 TL
hrs.com202 TL
hotels.com214 TL
otel.com242 TL
tatil.com237 TL

Tabloda gördüğünüz gibi, aynı otelin aynı tarih aralığındaki fiyatları her sitede (evet gerçekten de her sitede) farklılık gösteriyor ve hepsinin de iddiası aynı: ‘En Ucuz Fiyat Garantisi!‘. Fakat görüldüğü gibi durum öyle değil.

Tekrar sonuçlarımıza dönecek olursak, otel.com sitesi 242 TL bir gecelik konaklama fiyatı ile incelememizde sonuncu sıraya yerleşirken bildiğimiz, sevdiğimiz booking.com ise 206 TL ile ikinci olabiliyor. Bu durumda…

KAZANAN :

 hrs logo

Evet, arama motorlarında ilk sayfada kendine yer bulamayan, fakat Özge Çetinkayar’ın tavsiyesi üzerine listemize girmeyi başaran hrs.com (açılımı Hotel Reservation Service) 202 TL’lik oda fiyatıyla incelememizi ‘en ucuz otel arama motoru‘ ünvanıyla birinci olarak tamamlıyor.

En Ucuz Otel Arama Motoru

Fakat akademik yazına aşinayız demiştik ya, bu incelemenin sınırlarından bahsetmezsek olmaz. Bir kere yaptığımız bu karşılaştırma sadece belirttiğimiz tarih aralıkları ve belirttiğimiz otellerin standart odalarıyla sınırlı. Dolayısıyla farklı bir otel üzerinde aynı yöntemin uygulanması farklı sonuçlar doğurabilir. Bunun yanında, bazı oteller belirli bir siteden gelecek misafir sayısını arttırmak için fiyatlarda günlük, aylık, haftalık olarak oynama yapıyor olabilirler. Özetle, sonuçları genellemek hataya sebep olabilir, olmayabilir de. Denemeden bilemezsiniz. 🙂

Sonuç olarak, yukarıda bahsettiğimiz sınırlamalar tabii ki de edindiğimiz fiyatları etkileyebilir. Fakat EcoTripSoS – Ucuz Tatil Rehberi olarak rehber kimliğimizi ön plana çıkarıyor ve sizlere yukarıdaki yöntem ışığında küçük bir tavsiyede bulunuyoruz. ARAŞTIRIN! Çünkü ucuz tatil her şeyden önce bir araştırma, inceleme işidir ve en uygun fiyat için 5 değil, belki 10 siteye bile bakmanız gerekebilir. Sıkıcı bir iş belki, ama cebinizde kalan para ile tatilinizi çok daha eğlenceli bir hale getirmek bu yoldan geçiyor!

Leave a reply

Your email address will not be published.

twenty − 11 =

  • 0
 
 

2014'ün En İyi 5 Havayolu

Farnborough İngiltere'nin güneyinde, Londra'nın batısında küçük bir kasaba. Küçük olmasına aldanmayın, bu kasabada iki yılda bir düzenlenen çok önemli bir organizasyon var, "Farnbo[...]

  • 0
 
 

Ucuz Tatil İpuçları: Varış Sonrası

Şimdiye kadar EcoTripSos’ta sizlere hep A noktasından B noktasına nasıl ucuza gideceğinizi ve başınızı A yastığından B yastığına koyarken paranızı nasıl cebinizde tutacağınızı anla[...]

  • 0
 
 

Biri Ucuz Otel Mi Dedi?

Oda veya dairelerini belirli süreli olarak kiraya veren ticari kar amacı güden konaklama işletmelerine otel adı verilir. Ev kiralamanın kısa süreli versiyonu da diyebiliriz. Çünkü [...]