EcoTripSoS - Ekonomik Yılbaşı Kutlaması

Yeni Yıla Bütçenizi Sarsmadan Girin!

Yeni yıl programınız hala yok mu? Ne yapacağınıza karar veremediyseniz doğru sayfaya geldiniz. Çünkü EcoTripSoS olarak sizlere “Yeni Yıl Kutlamaları” ile fikir vermeye karar verdik. Tabi ki ekonomik çözümler ile…O zaman fazla uzatmadan “Yılbaşında ne yapacağım?” sorunuza cevap bulmaya çalışalım.

Arkadaşlarınızla bir araya gelin ve sevdiğiniz ya da bildiğiniz bir oyun oynayın. Aslında hepimiz oyun sözcüğünü çocuklarla ilişkilendiririz, fakat gençleri ya da yetişkinleri eğlendirebilecek yüzlerce oyun fikrine google’dan ulaşmanız çok kolay! Farkındayız, oyun fikrini görünce bir çoğunuz ‘hüffff’ deyip burun kıvırdınız ama tek yapmanız gereken oynamaya başlamak! Tabii yılbaşının standart bir akşamdan daha fazlası olmasını istiyorsanız biraz yaratıcı ve dinamik bir oyuna ihtiyacınız var. Oyuncuların hareket etmesini, birbiriyle sürekli etkileşim halinde olmasını gerektiren bir oyun seçtiğiniz takdirde canınızın kesinlikle sıkılmayacağını garanti ediyoruz. Dünyanın en basit oyunu gibi görünen ‘sessiz sinema’ bile sosyal bir ortamda yetişkinlerce oynandığında yetişkinlere özgü espriler de işin içine girdiğinde kahkaha nöbetlerine sebep olabiliyor. Deneyin, bir kaç afacan arkadaşınız da oyuna dahil olduğunda haklı olduğumuzu göreceksiniz.

Yılbaşı Kutlamaları

Gözlerden uzak bir ev kiralayın, gönlünüzce delirin! Ev partisinin bir alternatifi olan bu seçeneğin avantajı şehirden görece uzak bir yerde, komşularınızdan gelecek şikayetlerden uzak bir şekilde istediğiniz kadar delirebilmeniz! Bunun ekonomik çözüm ile ne alakası var diyorsanız, okumaya devam, çevredeki bağ evlerinden birinin sahibini tanıyan bir arkadaşınız mutlaka vardır, onunla anlaşıp, eve zarar gelmeyeceğine dair sözlerimizi verip lokasyon meselesini ücretsiz hallettikten sonra gidip gerekiyorsa biraz temizlik, sonrasında da ufak tefek süslemeler ve en az 1 laptop, varsa mini bir projektör ve yanarlı dönerli birkaç cihaz (ki cep telefonları bile bunu yapabiliyor) organize ettiğimizde şahsımıza özel bir gece kulübüne kavuşuyoruz. Facebook ya da twitter gibi sosyal ağları da kullanarak partimizi duyurduğumuzda giriş ücretine gerek kalmaksızın yılbaşı partimiz hazır! Eğer çok şanssız değilseniz saat tam 12’de şehrinizde havai fişekler patlayacaktır. 10-15 dakika kala şampanya ikramı için konularınızı dışarı alın, şehrinizin hizmeti partinizi renklendirsin!

Konuklarınızın sevdiği şarkıları çalın. Yeni yıl partinize gelecekleri tanıyorsanız işiniz çok kolay, bilgisayarınızda ya da youtube üzerinden misafirlerinizin sevdiği şarkıları sıraya koyun. Bu sayede her çalan şarkıya birilerinin eşlik etmesini garantilersiniz ve bu daha fazla eğlence anlamına gelir. Kalabalık bir organizasyon yaptıysanız imdadınıza yine internet yetişiyor. Sosyal ağlardan şarkı/şarkıcı seçenekleriyle küçük bir anket düzenleyin ve yılbaşı gecenizin müziğini anket sonuçlarına göre hazırlayın. Çok küçük bir ayrıntı gibi gözükse de müziğin insan psikolojisindeki etkisini yabana atmayın, inanın faydası olacaktır.

Yılbaşı Kutlamaları

Şehrinizin sokak partisine katılın. Yine çok şanssız değilseniz şehrinizde yılbaşına özel konserler, standlar, organizasyonlar olacaktır. Bunların tamamına katılım ücretsiz olup, arkadaş grubunuzla binlerce kişinin içinde yeni yıla girip doyasıya eğlenebilirsiniz. Yalnız dikkatli olun, bu tür partiler aşırı derecede kalabalık olur ve eğer doğru yerde durmazsanız insani ihtiyaçlar büyük birer problem haline gelebilir. En yakın halka açık tuvalet, en yakın büfe ve konser alanı üzerinde bir üçgen çizin, arkadaşlarınızla birlikte bu üçgenin tam ortasına konumlanın. Yılbaşı eziyet olmasın.

Zaman kapsülü hazırlayın! Ne olduğunu bilmeyenler için, zaman kapsülü kişinin bulunduğu dönemi yansıtan bir takım eşya, araç ve gereci koyduğu yıllar içinde bozulmayacak kadar sağlam herhangi bir kaptır. Arkadaşlarınızla bir tane hazırlayıp belirlediğiniz tarihe kadar saklamak ilginç olmaz mıydı? İçine istediğiniz her şeyi koyabilirsiniz, bulunduğumuz dönemi yansıtan kişisel bir eşya, çok tüketilen herhangi bir ürün, atıl durumda bir cep telefonu, sizin için çok önemli olan bir nesne, kısaca her şey… Sevdiklerinizle belirlediğiniz bu eşyaları bozulmayacağına inandığınız bir kabın içine koyun ve o kabı törenle saklayın. Gömebilirsiniz bile! Daha sonra kabın açılması için uzunca bir süre belirleyin (örneğin 5 yıl) ve bunu kutlayın! Zaman kapsülünün bir diğer avantajı da 5 yıl sonraki yılbaşı planınızı şimdiden yapmış olmanız! İki eliniz kanda da olsa 5 yıl sonra tekrar buluşun!

İlk aklımıza gelen yeni yıl kutlaması fikirleri bunlar,  gördüğünüz gibi aslında hepsi çok basit ve çok ucuz, fakat insan faktörü bu basit olayları unutulmaz hale getirmek için yeter de artar!

Nice yıllara…

Leave a reply

Your email address will not be published.

one + 7 =

  • 0
 
 

Fly Downhill All The Way: Seat Guru!

Today is Thursday and we’re up again with a web site review that will simplify the lives of those who travel a lot, be it travellers, businessmen, or those who simply live away fro[...]

  • 0
 
 

Sevgililer Günü Cebinizi Yakmasın: 10 Tavsiye

Sevgililer günü… Sevgilisi olanların hoş beklentiler, belki heyecan içine girdiği, dükkan vitrinlerine kalp figürlerinin çizildiği, çiçek fiyatlarının üçe katlandığı o özel gün… Gü[...]