Yolları En Güvenli Ülkeler

En Güvenli Yollar Hangi Ülkelerde?

Trafik kazalarında her yıl binlerce insan yaşamını yitiyor. Bu anlamda yol güvenliğinin önemini tartışmaya dahi gerek yok. Dünya Sağlık Örgütü raporlarına göre dünyada her yıl 1 milyonun üzerinde insan trafik kazaları sebebiyle hayatını kaybediyor.

Gezginin tarafından bakacak olursak yol güvenliği daha da önem kazanıyor. Çünkü iş veya eğlence için seyahat etmek durumunda olan insanlar yollarda diğerlerinden daha fazla zaman geçirmek zorunda kalıyor ve bu durum gezginlerin trafik kazalarına maruz kalma riskini artırıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün son yayınlamış olduğu “Küresel Yol Güvenliği Raporu 2013” durumun vahametini ortaya çıkarmasının yanında yol güvenliği kanunlarının uygulanabilirliği, kaza oranları ve ölüm oranları hakkında oldukça detaylı bilgi sağlıyor [1]. Bu makalemizde de WHO raporundan edindiğimiz verileri düzenleyerek oluşturduğumuz, trafik kazalarında ölüm oranı en düşük olan ülkeleri (100.000 nüfusa oranlanmış) okuyacaksınız.

10. Hollanda

Netherlands

Dünya’nın en huzurlu ülkeleri arasında da kendilerine yer bulan portakallar yol güvenliğinde de bir çok ülkeyi geride bırakıyor. Hollanda’da gerçekleşen trafik kazalarında ölüm oranı 100.000’de 3,9 (rapor edilen 640 ölüm).

9. Malta

Malta

Trafik kazalarına bağlı kayıtlı yalnızca 15 ölüm bulunan Malta, dünyanın yolları en güvenli 9. ülkesi (3,8/100.000).

8. Birleşik Krallık

United Kingdom

Birleşik Krallık’ta da yollar oldukça güvenli. Ölümlü kaza oranı her 100.000 kişi için 3,7 kişi.

7. Andorra

Andorra

2014 yılında yalnızca 3 ölümlü kazanın yaşandığı Andorra, en güvenli yollara sahip olan 7. ülke (3,5/100.000).

6. Filistin

Palestine

Yol güvenliğinden çok daha büyük sıkıntılarla boğuşan Filistin’de de yollar (en azından trafik kazaları bakımından) oldukça güvenli. Ölümlü kaza oranı yalnızca 3,2/100.000.

5. İsveç

Sweden

Her türlü “en” listesinde görebileceğiniz İsveç, yol güvenliği konusunda da dünya 5.’si. 2013 yılında 266 ölümlü kazanın gerçekleştiği İsveçte bu rakam 100.000’de 3’e denk geliyor.

4. İzlanda

Iceland

Neden bilmem, İzlanda’da yaşasam fazla araba kullanmam gibi geliyor. Fakat yine de 2,8/100.000 gibi bir oran yolların gerçekten güvenli olduğunu gösteriyor.

3. Maldivler

Maldives

2013 yılında Maldivler’de yalnızca 6 ölümlü kaza yaşandı. Bu rakamı nüfusa oranladığınızda ortaya 1,9/100.000 gibi bir rakam çıkıyor. Bu da Maldivler’i dünyanın yolları en güvenli üçüncü ülkesi yapıyor.

2. Mikronezya

Micronesia

Federal Mikronezya ise motorlu araç kullanmak ya da karşıdan karşıya geçmek için dünyanın en güvenli 2. ülkesi. 2013 boyunca ülkede yalnızca 2 adet ölümlü kaza yaşanmış (1,8/100.000).

1. San Marino 

San Marino

Küçücük bir cumhuriyet olan San Marino yol güvenliği bakımından dünya lideri. WHO raporuna göre ülkede 2013 yılında trafik kazalarına bağlı olarak hiç kimse hayatını kaybetmedi.

Raporun tamamı için (İngilizce – Rusça) lütfen kaynağa tıklayınız.

Kaynaklar

1. http://www.who.int/violence_injury_prevention/road_safety_status/2013/en/

Leave a reply

Your email address will not be published.

five × 1 =

  • 6
 
 

Yaşayan En Enteresan 10 Afrika Geleneği

Hep filmlerden ya da belgesellerden gördüğümüz Afrika… Kendine özgü, mistik, bazen özgür, bazen kanlı bir coğrafya… Her şeye rağmen geleneklerine en iyi sahip çıkan toplulukların y[...]

  • 0
 
 

Interrail Amerika (USA Rail Pass) Nedir?

Trenle gezi, tren turu, interrail, "abi bu yıl Interrail yapalım kesin" derken sizlere Interrail hakkında detaylı bilgi verebilme fırsatını yakalamış, nerede kalınır, nasıl gidilir[...]