EcoTripSoS - Yurtdışı Seyahatleri

Yurtdışı Seyahatine Dair 15 Efsane

Özellikle yurtdışı seyahatlere yeni başlayanların aklında yüzlerce soru vardır. Nerede kalınır, ne kadar para harcanır, vize nasıl alınır, gittiğimiz yerde bize ne yaparlar diye başlayan ve daha endişeli bir şekilde devam eden sorular… Türkiye’den Kanada’ya gitmenin temelde İstanbul’dan Ankara’ya gitmekle eşdeğer olduğunu söylediğinizde ise birçok kimse bunu inandırıcı bulmaz. Yurtdışı seyahati ile ilgili efsaneler daha çekici gelir hep nedense insana. Bu yüzden EcoTripSoS – Ucuz Tatil Rehberi olarak sizler için 15 yurtdışı seyahati efsanesini bir araya getirdik ve neden yanıldığınızı göstermeye karar verdik. Lafı uzatmadan başlayalım…

Doğu Berlin Sınır Kapısı

1. Biletinizi aylarca önceden alın!

Erken rezervasyonun bilet fiyatlarında oldukça büyük bir etkisi olduğu doğru, fakat çok da erken almaya kalkarsanız inanın hiçbir kazancınız olmayacaktır. Havayolu şirketleri açısından bilet fiyatını belirleme meselesi düşündüğümüzden daha karmaşık ve aslında bunu çözmemiz çok zor. Fakat istatistiklere dayanarak söyleyebiliriz ki seyahatinizden önce 4-8 hafta önce biletinizi almanız size en yüksek kazancı sağlar.

2. İnternetten otel rezervasyonu her zaman daha ucuzdur!

Bu madde çoğunlukla doğruluk arz eder, evet. Fakat oteller de birer işletmedir ve esnek fiyatlara sahiptir. Aslında bir çok otel walk-in (rezervasyonsuz) konuklarına esnek fiyatlar sunar. Tabi bunu doğrudan söylemez, pazarlık yapmanız gerekir. Ucuz otel önerilerimizde de söylediğimiz gibi, belirli saatler ve günlerde otellerin ciddi bir pazarlık payı olur ve bu pazarlık size daha ucuz bir otel odası olarak geri dönebilir.

3. Duty Free her zaman daha ucuzdur!

Havaalanlarında ya da sınır kapılarında bulunan, duty free ya da freeshop diye dilimizde yer etmiş olan dükkanlar vergisiz satış yaptıklarından çoğunlukla oldukça düşük fiyatlara satış yaparlar. Özellikle üzerinde bol miktarda vergi bulunan alkollü içki ve sigara satışlarında ciddi kar etmeniz mümkün. Fakat mücevher, parfüm, kozmetik ürünleri gibi daha yüksek fiyattan satılan ürünlerde duty free mağazaları taban satışın fiyatını yüksek tutup daha fazla kar etme yoluna gidebilirler. Bu yüzden nasıl olsa her şey ucuz diye önünüze gelen ürünü almanız sizi zarara sokabilir.

Rehberli Tur

4. Tur şirketleri her zaman pahalıdır!

Tur şirketleri size hayrına otel ve uçak sağlayan kuruluşlar değildir, doğru. Bir tur satın aldığınızda mutlaka hizmet bedeli ödemek zorundasınız. Fakat tur şirketlerinin satın alma şekli daha çok toptan mal alan işletmelerinkine benzer. Yani çok miktarda ve ucuza satın aldıkları için parekende satışlara nazaran daha uygun fiyatlar geçerlidir tur şirketleri için. Bu durum, eğer doğru şirketi seçerseniz şüphesiz size de yansıyacaktır. Detayları tam hatırlamamakla birlikte yaşanmış bir örnek verelim. 4 gecelik bir Dubrovnik, Hırvatistan turunu geçen yıl 320 Euro’ya bulmak mümkündü. Aynı yıl, aynı ay, Dubrovnik’e gidiş – dönüş uçak bileti 310 Euro’ydu. Turun 4 yıldızlı bir otelde konaklama imkanını da kapsadığını düşündüğümüzde, aradaki 10 Euro’luk fark komik bir bedel olarak karşımıza çıkıyor. Doğru şirket için araştırma yapın, paranız cebinizde kalabilir.

 5. Tur şirketleri her zaman daha ucuzdur!

Hayır, tur şirketleri her zaman daha ucuz değildir. Çünkü ekstralar olağan dışı bir şekilde pahalı olabilir. Kendi başınıza yapacağınız yakındaki bir şehir turunu 20 Euro’ya çıkarabilecekken, tur şirketleri bunu ekstra göstererek sizden 60-70 Euro talep edebilir. Size bir ekstra sunulmuşsa, küçük bir araştırma yapın (ulaşım, konaklama masrafları…), yalnızca daha uygun bir imkan sunulduysa ekstraları satın alın.

6. En iyi döviz kurları bulunduğumuz ülkededir!

Bir kere ülkemizde çapraz kur sistemi işliyor, döviz fiyatları her an yukarı aşağı oynayabiliyor ve bu durum bir çok ülke için aynı. Dolayısıyla döviz hakkında kesin konuşmak genelde sonuç vermez. Gideceğiniz ülkenin döviz kurlarına mutlaka bakın. Hangi para biriminden en yüksek karı elde edebileceğiniz konusunda küçük bir araştırma yapın. Belki de bir gecelik konaklama bedelini bu sayede elde edeceksiniz.

7. Yurtdışında kredi kartından komisyon alınır!

Hem evet, hem hayır. Bu konu aslında hangi bankayla çalıştığınıza göre değişir. Yurtdışı seyahatinize başlamadan önce bankanızı arayıp yurtdışı kullanım şartlarını (eğer herhangi bir şart olduğunu düşünüyorsanız) sorun. Eğer hizmet ücreti istiyorlarsa pazarlık edin, almamalarını isteyin (Evet, bankalarla da pazarlık edilebiliyor, hem de kredi faiz oranlarına varıncaya kadar…). Eğer kesinlikle hizmet bedeli istiyorlarsa başka bir bankaya gidin, yeni bir kredi kartı edinin.

Nijeryalı Kadınlar

8. Yerli halkın bilgisine güvenin!

Gezdiğiniz, gördüğünüz yerlerin tarihi, kültürü hakkında yerli halktan yoğun bir şekilde bilgi alabilirsiniz. Hatta almalısınız. Fakat konaklama, otel odası fiyatları konusunda yerli halkın size vereceği bilgi çoğunlukla eksik ya da yanlış olacaktır. Şanslıysanız ve turizm sektöründen biriyle konuşuyorsanız durum değişir tabi. Fakat bir düşünün, yaşadığınız şehirde kaç kez otelde kaldınız?

9. Paranı çok gizli bir yerde tutmazsan çalınır!

Evet, gittiğiniz ülkede hırsızlık yapan kişiler sizi takip ediyor, havaalanına ulaştığınız andan itibaren paranızı çalmak için sıraya geçmiş vaziyetteler, değil mi? Tabii ki de hayır, gittiğiniz şehirde etrafınıza bakın ve arka cebinde cüzdanını taşıyan rahat insanları gözlemleyin. Sizin soyulma ihtimaliniz de onlar kadar. Günlük hayatta güvenliğe ne kadar önem veriyorsanız seyahatlerinizde de aynı şekilde davranmanız yeterli. Bir de bir çok otel, hatta hostel, kasa, kilitli dolap gibi hizmetler veriyor, yüklü miktarda para ve değerli eşya ile seyahat ediyorsanız bunları kullanın.

Sokaktan Yemek

10. Sokaktan yiyecek alırsan zehirlenirsin!

Aslında bir çoğumuz köşe başındaki kokoreççinin başına üşüşüp, ayakta sokaktan aldığımız yiyeceği afiyetle yiyoruz. Fakat yurtdışına çıktığımızda, yabancılık hissinden olsa gerek, fazlaca dikkat kesilmeye başlıyoruz yediğimize. Riskler tabii ki mevcut, ama her zaman olduğundan daha fazla değil. Unutmayın, gittiğiniz ülkedeki insanların günlük rutini sizinkiyle neredeyse aynı. Rahatlayın.

11. Yabancı dil bilmek zorundasın!

Yabancı dil bildiğiniz takdirde yurtdışı deneyiminizden daha fazla keyif alacağınız bir gerçek. Fakat yurtdışına seyahat arzunuzu bastırmanızın sebebi yabancı dil bilmiyor oluşunuz işe çok şey kaçırdığınızı söylemeliyiz. Bir kere günümüzde tur şirketleri her dilde rehber ayarlayabilecek potansiyele sahipler. Rehberiniz olmasa bile, temel ihtiyaçlar insanlık bazında ortak olduğu için yemeğinizi, konaklamanızı sağlamak için birkaç işaret yapmanız yeter de artar! Basit bir şehir haritasıyla da gezme-görme meselesini hallettik, sorun kalmadı! Hatta yabancı dil öğrenmek için gerekli motivasyonu da kazandınız!

12. İngilizce her yerde konuşulur!

Evet, dünyada yaklaşık 2 milyar insan İngilizce konuşabiliyor. Fakat bu gerçeğe güvenip kalan 5 milyar civarı insanı yabana atarsanız, her zaman olmasa da, problem yaşamanız mümkün. Örneğin Balkanlar’da yaptığım otostop turunda beni arabasına alan şoförlerden yalnızca bir kaçıyla sohbet edebilmiştim. Genç nüfusun çoğu akıcı düzeyde İngilizce konuşabiliyor olsa da, bir çok insanla farklı dillerde konuşmak zorunda kalabilirsiniz, ya da vücut diliyle anlaşmak! Tabi dil bilmeden de seyahat edilebildiğini zaten belirttiğimiz için, bunun sizi engellemeyeceğini düşünüyoruz.

13. Vize almak zorlu bir mülakat sürecidir!

Hayır, vize prosedürü (turistik vizeden bahsediyoruz) yalnızca sizin tatilinizi finanse edebildiğinizi ve ülkenize geri döneceğinizi belgelediğiniz bir süreçtir. Turistik vize başvurularında çok fazla soru sorulmaz. Hatta şahsi deneyimim istenen belgeleri tam götürdüğünüz sürece hiçbir soru sorulmadığı yönünde (ki buna parmak izi kaydınızın aldındığı İngiltere vizesi de dahil). Vize mülakatı dediğiniz şey oturma izni, vatandaşlık vb şeyleri talep ettiğiniz durumlarda, oldukça detaylı bir şekilde yapılır. Tatil yapmak istediğiniz için kolay kolay hiçbir ülke size alacaklı muamalesi yapmaz.

14. Yurtdışında telefon çalışmıyor!

Bu daha önce yurtdışına çıkmış okuyucularımıza komik gelecektir muhakkak. Fakat şöyle bir şey geçti başımdan:

Sene 2008, 10 günlük bayram tatili kesinleştiği anda Bulgaristan vizesine başvurmuşum, istikamet Varna… O zaman havalar serin, otobüs biletleri ucuzdu, dolayısıyla otostop yapmak istemedim. Dereköy sınır kapısına yaklaştığımızda, otobüste yanımda oturan genç, arkadaki teyzeler ve yan taraftaki ailenin hep bir ağızdan, “Yakınlarımızı arayalım, sınırı geçince telefonlar çalışmıyor.” şeklinde konuşmalarına şahit oldum. Daha sonra şans eseri telefonum çaldığında ‘roaming’ nedir, ne işe yarar diye açıklamak zorunda kalmıştım yanımda oturan gence.

Yani telefonunuz yurt dışında da çalışıyor. Rahat olun. Tek yapmanız gereken online işlemlerden roaming – yurtdışı dolaşım özelliğini aktif duruma getirmek. Operatörünüzün telefon hattından da yapılabilen bu işlem için herhangi bir ücret ödemiyorsunuz.

Hostel

15. En ucuz konaklama seçeneği Hostel’dir!

Hayır, hosteller ucuz konaklama seçeneklerinden yalnızca bir tanesidir ve hiçbir zaman da en ucuz olan değildir. Tamam 10 Euro konaklama için iyi bir rakam, fakat Couchsurfing gibi oluşumlar tamamen ücretsiz çalışıyor. Airbnb üzerinden küçük bir araştırmayla 5 Euro’ya bile oda bulmanız mümkün. Ayrıca gittiğiniz yer turistik bir bölgeyse, evinin bir odasını çok çok düşük bir ücrete size açacak en az birkaç kişi bulabilirsiniz. Benim için hostel her zaman son çare olmuştur. Otelde kalmayı zaten sevmem.

Umuyoruz ki yurtdışı seyahatine karşı oluşturduğunuz olası önyargıları biraz olsun kırmayı başarabilmişizdir. Unutmayın, iyi ve ucuz bir tatil deneyimi için kapsamlı bir planlama yapmanız, ya da bahsettiğimiz ipuçlarını zaten kanıksamış olmanız gerekiyor (kanıksamak diyorum farkettiyseniz…). Her şeyden önce çekinmenize hiç gerek yok, yurtdışı tatili her zaman unutulmaz tatil anılarını beraberinde getirir. Sizin deneyimiz de bundan farklı olmayacak…

Leave a reply

Your email address will not be published.

2 × 2 =

  • 0
 
 

Bisiklet Sürüş Güvenliği İçin 15 Öneri

Daha önceki bisiklet yazımızda en ucuz ve en sağlıklı ulaşım imkanlarından biri olan bisiklet konusunda bilgi vermeye çalışmıştık. Fakat bir kritik bir noktayı atladığımızı farkett[...]

  • 0
 
 

Hostellerde Güvenlik için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Interrail yapan her gencin bir numaralı konaklama tercihi hosteller. Daha önce hostel yazımızda konuyu detaylı bir şekilde açıklamıştık. Bize göre oldukça samimi yerler olan hostel[...]

  • 1
 
 

En Ucuz Tren Bileti Nasıl Bulunur?

Trenle seyahat ülkemizde demiryollarının yetersizliği ve trenlerin çok eski ve çok yavaş olması nedeniyle daha az tercih ediliyor olsa da, özellikle yurtdışında ciddi bir seyahat a[...]